REPREZENTACJA ZAGRA W GRAJEWIE!

Tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy we Francji reprezentacja Polski w piłce nożnej zagra w Grajewie na Stadionie Miejskim im. Witolda Terleckiego mecz towarzyski z Białorusią!

Tym razem jednak nie odwiedzi naszego stadionu Robert Lewandowski czy Grzegorz Krychowiak. Za to będziemy gościć tych, którzy za kilka lat mogą ich zastąpić w reprezentacji seniorów!

Dzięki staraniom Zarządu K.S.WARMIA już po raz czwarty w historii właśnie na naszym stadionie będziemy mieli okazję usłyszeć Mazurek Dąbrowskiego przed meczem kadry narodowej! To duże wyróżnienie zarówno naszego miasta jak i Klubu a także docenienie wzorowo – zdaniem PZPN – zorganizowanych przez nasz Klub trzech poprzednich meczów reprezentacji Polski. W czwartek 26 maja o godzinie 16:00 reprezentacja do lat 15, której trenerem jest Bartosz Zalewski zagra w Grajewie z Białorusią. Kadra do lat 15 jest najmłodszą reprezentacją Polski. W kwietniu nasi piłkarze wzięli udział w rozgrywanym  w Krośnie Turnieju Trzech Narodów. Nasza reprezentacja pokonała Finlandię 5:0 oraz zremisowała ze Słowacją 0:0.

Polski Związek Piłki Nożnej bardzo poważnie traktuje najmłodszą reprezentację. Świadczy o tym choćby fakt, że w ostatnich miesiącach próbowani w tej kadrze byli zawodnicy występujący w zagranicznych klubach, którzy są pod stałym nadzorem sekcji monitoringu i rozwoju młodych polskich piłkarzy. Dzięki działaniu tej sekcji w ostatnim czasie próbowani w kadrze byli m.in. następujący zawodnicy: Kevin Kunzer (HERTHA BSC Berlin), Sebastian Mach (HERTHA BSC Berlin), Marcel Lotka (ROT WEISS Essen), Louis Poznański (WERDER Bremen), Carsten Komor (VIKTORIA Koeln 1904), Paweł Żuk (Everton FC), Brian Galach (Leyton Orient FC), Kevin Rubaszewski (BORUSSIA Moenchengladbach), Kacper Kuryłowicz (Tottenham Hotspur FC), Maik Nawrocki (WERDER Bremen) i Riccardo Di Muni (AC Perugia Calcio).

Po raz pierwszy w historii reprezentacja Polski zagrała w Grajewie 2 kwietnia 2004 roku. Kadra do lat 15 prowadzona wówczas przez Dariusza Dziekanowskiego pokonała Łotwę 3:0 a bramki dla Polski zdobyli Łukasz Białożyt 56’, Przemysław Wysocki 65’ i Michał Piróg 70’.

Nasza reprezentacja wystąpiła w tym meczu w następującym składzie: Nolepa – Zandrowicz (72’ Słomian), Tywoniuk (41’ Solecki), M.Turek, Drągowski – Oziewicz (63’ Pieczara), Wasilewski, Śledzik, Białożyt (64’ Wysocki) – Zawodziński (75’ Frączek), Żłobiński (55’ Piróg).

Jak łatwo zauważyć ze składu tej drużyny żaden z zawodników nie zdołał poważniej zaistnieć w dorosłym futbolu. Ciekawostka – Konrad Drągowski, wówczas zawodnik SMS Łódź zagrał niedawno w Grajewie w barwach ZNICZA Biała Piska.

Cztery lata później -23 września 2008 roku – reprezentacja do lat 16, którą w tym meczu poprowadził Artur Woroniecki zmierzyła się w Grajewie z rówieśnikami z Łotwy. Tym razem padł remis 1:1 a bramkę dla biało – czerwonych zdobył Robert Ziętarski w 55 minucie.

Skład Polski: Bieszczad – Broda, Osyra, Żołnierewicz, Lewandowski – Juszczyk (50’ Milewski), Adamczyk (41’ Trzetrzelewski), Bogusławski (41’ Ziętarski), Krawiec (50’ Nawrocki) – Romachów (75’ Tomalski), Żywko (65’ Wojeński).

Z zawodników, których mieliśmy okazję oglądać w tym meczu na dzień dzisiejszy w Ekstraklasie występują Kornel Osyra (PIAST Gliwice), Mateusz Lewandowski (POGOŃ Szczecin) i Łukasz Bogusławski (GÓRNIK Łęczna). Wcześniej zagrali w niej też Gerard Bieszczad (WISŁA Kraków, obecnie BYTOVIA Bytów) i Krystian Żołnierewicz (ARKA Gdynia).

15 sierpnia 2012 roku do Grajewa zawitała reprezentacja Polski do lat 19 prowadzona przez trenera Janusza Białka. Po kapitalnym meczu nasza drużyna rozbiła Łotwę aż 8:1! Bramki dla Polski zdobyli: Łukasz Kacprzycki 27’, 45’, Tomasz Kędziora 40’ (k), 76’, Wiktor Bagiński 38’, 88’, Mateusz Janeczko 60’, 83’.

Skład Polski: Taudul (46’ Skrzyniarz) –Kacprzycki (46’ Jagiełło), Kędziora, Sulewski, Liberacki (46’ Janeczko) – Linetty, Witt, Włodyka (46’ Wroński), Kobylanski (46’ Zieliński) – Bagiński, Neumann

Jak widać w tym meczu zagrało dwóch zawodników, którzy mają bardzo duże szanse na wyjazd z dorosłą kadrą do Francji: Karol Linetty z LECHA Poznań i Piotr Zieliński z włoskiego EMPOLI. Tomasz Kędziora to podstawowy zawodnik LECHA Poznań a Martin Kobylanski niedawno trafił z WERDERU Bremen do LECHII Gdańsk.

Szczegóły dotyczące organizacji meczu Polska – Białoruś już wkrótce. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy Państwa na to wyjątkowe wydarzenie w życiu naszego miasta i Klubu!


Na zdjęciu: Martin Kobylanski w meczu Polska – Łotwa w 2012 roku w Grajewie.