ZWYCIĘSTWO NA INAUGURACJĘ SEZONU.

Po dobrym, emocjonującym meczu WARMIA Grajewo pokonała na inauguracje sezonu 2013/2014 TURA Bielsk Podlaski 3:2. Nasi piłkarze tylko przez niezrozumiałe rozluźnienie w ostatnim kwadransie meczu stracili szansę na wysokie zwycięstwo. Powinno ono być zdecydowanie bardziej okazałe, bo do 70 minuty meczu to nasz zespół konstruował ciekawsze, groźniejsze akcje i zdecydowanie zasługiwał na wysoką wygraną.

WARMIA potwierdziła dobrą dyspozycję z meczów kontrolnych. Ciekawe akcje ofensywne grajewian wielokrotnie były nagradzane brawami przez niemal dwustu osobową widownię, która pomimo fatalnej pogody przybyła na mecz. Goście też prezentowali się o wiele lepiej niż choćby w ostatnim meczu obu zespołów, który na wiosnę odbył się w Bielsku Podlaskim (1:0 wygrała WARMIA).

Do spotkania nasz zespół przystąpił osłabiony brakiem Michała Osypiuka, który doznał kontuzji mięśnia w sparingu z PŁOMIENIEM Ełk. Pierwsze pół godziny gry to przewaga WARMII, która stworzyła sobie dwie kapitalne okazje do zdobycia bramek – w 25 minucie ładna akcja naszego zespołu zakończyła się strzałem Kamila Randzio, po którym piłka trafiła w głowę stojącego na linii bramkowej obrońcy TURA. Dwie minuty później wychodzącego na czystą pozycję Dzierzgowskiego sfaulował przed polem karnym bramkarz gości, którego sędzia ukarał tylko żółtą kartką, czym przysporzył sobie niecenzuralnych epitetów ze strony widowni. Od 30 minuty rozpoczęła się ulewa, która mocno utrudniała grę piłkarzom. Jej nadejście nie przeszkodziło jednak WARMII w uzyskaniu prowadzenia, które dla grajewian zdobył w 32 minucie kapitan zespołu Marcin Arciszewski, po którego strzale piłka odbijając się jeszcze od któregoś z obrońców TURA i wpadła do siatki. Po bardzo dobrej pierwszej połowie w wykonaniu WARMII druga rozpoczęła się od bardziej wyrównanej gry. W 62 minucie na boisko wszedł bodaj najmłodszy zawodnik w ligowych meczach WARMII – Mateusz Cybulski, który 21 sierpnia skończy zaledwie 16 lat a którego zgłoszenie do rozgrywek nastąpiło po spełnieniu szeregu warunków (zgoda lekarza, rodziców i Wydziału Szkolenia Podlaskiego ZPN). Trud działaczy się opłacił – Mateusz kilka minut po wejściu na boisko wykorzystał podanie Dzierzgowskiego, który z lewej strony boiska wymanewrował obronę TURA. Młody zawodnik zaliczył tym samym świetne wejście do seniorskiej piłki w czym wielka zasługa trenera Józefa Matysiewicza, który klika lat temu „odzyskał” Mateusza dla piłki nożnej po tym, gdy zaprzestał on treningów.

Trzy minuty później znów Dzierzgowski świetnie urwał się obrońcom gości i sam pewnie wykończył swoją indywidualną akcję strzelając trzeciego gola dla WARMII. Po zdobyciu tej bramki w szeregach WARMII pojawiło się rozluźnienie – ambitni goście w 70 minucie po błędzie naszej obrony i strzale Mateusza Jakubowskiego zdobyli bramkę. Ostatnie 10 minut meczu WARMIA grała z przewagą – za uderzenie Kozikowskiego łokciem czerwoną kartką został ukarany kapitan TURA i strzelec bramki Mateusz Jakubowski. W 88 minucie nasz zespół miał znakomitą szansę na podwyższenie wyniku. Po rzucie rożnym nasi piłkarze świetnie przepuścili piłkę do Dzierzgowskiego, którego strzał obronił jednak Szczepanik. Minutę później prosty błąd naszej defensywy wykorzystali ambitnie grający do końca bielszczanie –  Karol Kosiński, który jeszcze w czerwcu reprezentował barwy naszego Klubu precyzyjnym strzałem z pola karnego pokonał Gieniusza i zamiast wysokiego zwycięstwa zrobiło się jedynie 3:2. Na szczęście to było wszystko na co nasi zawodnicy pozwolili gościom, którzy w doliczonym czasie gry stracili jeszcze jednego zawodnika – po drugiej żółtej kartce boisko musiał opuścić Karol Jakubowski.

Cieszy zwycięstwo i zdobyte trzy punkty. Nasi zawodnicy zasłużyli na brawa za grę przez większą część meczu, bo tylu ładnych, ofensywnych akcji WARMII w jednym meczu ligowym dawno nie mieliśmy okazji oglądać. Za ostatni kwadrans należy się jednak co najmniej reprymenda. Zabrakło koncentracji i determinacji w dążeniu do uzyskania wysokiego wyniku i odpowiedniego zabezpieczenia tyłów. Doświadczeni goście wykorzystali swoje sytuacje podarowane przez niefrasobliwość naszych piłkarzy. Na usprawiedliwienie zespołu jest jednak niewielkie doświadczenie młodego składu WARMII – w pierwszej jedenastce na boisko wyszło aż czterech „młodzieżowców” (regulamin zakłada grę co najmniej dwóch), w tym dwóch 18-latków w obronie. Trenerzy Jarosław Turowski i Marcin Strzeliński na pewno po tym meczu mają materiał do analizy i popracują z zespołem nad wyeliminowaniem tego typu błędów.

Już w najbliższą środę 14 sierpnia o godzinie 17:00 WARMIA zmierzy się na wyjeździe z MKS Korsze. Zapis najciekawszych wydarzeń z tego meczu będzie dostępny pod adresem http://kswarmiagrajewo.org

W sobotę 17 sierpnia o nietypowej przedpołudniowej porze WARMIA podejmie w Grajewie rezerwy białostockiej JAGIELLONII. Mecz został ustalony na przedpołudnie ze względu na uroczystość weselną w której w tym dniu będzie uczestniczył jeden z naszych podstawowych zawodników.

10.08.2013 Grajewo, Stadion Miejski im. Witolda Terleckiego

WARMIA Grajewo – TUR Bielsk Podlaski 3:2 (1:0)

Bramki: 1:0 Marcin Arciszewski 32′, 2:0 Mateusz Cybulski 65′, 3:0 Tomasz Dzierzgowski 68′, 3:1 Mateusz Jakubowski 70′, 3:2 Karol Kosiński 89′

WARMIA: 1.Gieniusz – 13.Lekenta, 3.Domurat, 17.Arciszewski (Kpt), 15.Koszczuk (88′ 6. Sypytkowski) – 5.Randzio, 20.M.Tuzinowski, 7.Kozikowski (90′ 21. Baczewski), 9.Strzeliński – 11.Chyliński (62′ 19.Cybulski), 16.Dzierzgowski

REZERWA: 33.Jegliński – 2.Olszyński, 6.Sypytkowski, 19.Cybulski, 8.K.Górski, 21.Baczewski, 18.Golubiewski

TUR: 1.Szczepanik – 17.K.Kulikowski, 2.Marcinkiewicz, 5.K.Jakubowski, 16.Gudewicz – 13.Lewczuk, 11.M.Jakubowski (Kpt), 7.Kosiński, 20.Kesler (75′ 10.Burzyński) – 9. Karwacki (68′ 14.Kozłowski), 6.Radosław Żero

REZERWA: 18.Tkaczuk, 10.Burzyński, 15.Hryniewicki, 3.Chilkiewicz, 14.Kozłowski, 19.R.Kulikowski

Sędzia:Marek Bilmin (Czarna Białostocka)

Widzów: 200

Żółte kartki: Chyliński, Domurat, Kozikowski (WARMIA), Szczepanik, Gudewicz, K. Jakubowski (dwie)(TUR)

Czerwona kartka: M.Jakubowski 81′ (za uderzenie przeciwnika), K.Jakubowski 89′ (w konsekwencji drugiej żółtej kartki) (obaj TUR)

Zapis najciekawszych wydarzeń na boisku:

1′ Rozpoczyna TUR

3′ Dobra akcja Mateusza Tuzinowskiego, ale nasz zawodnik został sfaulowany

4′ Po rzucie wolnym wykonanym przez Strzelińskiego piłkę wypiąstkowuje Szczepanik

5′ Po błędzie naszej obrony strzelał Karwacki, ale Gieniusz pewnie broni

6′ W rewanżu dobra akcja WARMII i strzał Dzierzgowskiego obok bramki TURA

7′ Żółta kartka dla Piotra Chylińskiego za faul na zawodniku gości

8′ Bardzo dobre wejście w pole karne Dzierzgowskiego, który pada faulowany ale sędzia nakazuje grać dalej. Po chwili mamy pierwszy rzut rożny

9′ Dośrodkowanie Strzelińskiego w pole karne wybija Szczepanik, piłkę przejmuje Chyliński, który mocno strzela na bramkę, ale piłka grzęźnie w tłumie zawodników TURA

13′ Pierwszy rzut rożny dla gości

13′ Krótko zagrana piłka przez Mateusza Jakubowskiego do Karwackiego i bardzo niecelny strzał tego zawodnika – piłka wychodzi na … aut boczny

15′ Było groźnie pod naszą bramką, ale Gieniusz wypiąstkował piłkę po zagraniu Keslera

18′ Ładna indywidualna akcja Chylińskiego i strzał naszego napastnika, który broni Szczepanik

22′ Dośrodkowanie Marcina Strzelińskiego z rzutu wolnego z prawej strony boiska i bardzo nieudany strzał Mateusza Tuzinowskiego

25′ Kapitalna akcja WARMII – Chyliński pięknie podał na prawą stronę pola karnego, gdzie Randzio „objechał” obrońcę TURA i strzelił na bramkę, gdzie z linii bramkowej obrońca gości wybił piłkę – tylko rzut rożny dla WARMII

26′ Po rzucie rożnym piłkę wybijają goście

27′ Dzierzgowski wychodząc na czystą pozycję jest faulowany na 25 metrze przez bramkarza TURA – sędzia ukarał Szczepanika żółtą kartką, czym wzburzył kibiców domagających się wykluczenia z gry bramkarza gości

28′ Znów rzut rożny dla WARMII, ale bez zagrożenia pod bramką Szczepanika po dośrodkowaniu

29′ Mamy w Grajewie potężną ulewę

30′ Świetna sytuacja WARMII – aktywny od początku meczu Chyliński wyłożył piłkę w polu karnym Dzierzgowskiemu, ale na śliskiej nawierzchni nasz napastnik nie dał rady jej opanować

32′ GOOOOOOOOOOOOL!!! Po rzucie rożnym w końcu pada gol dla WARMII – najpierw Szczepanik wybił strzał Arciszewskiego, ale w zamieszaniu podbramkowym nasz kapitan znalazł drogę do siatki! Bardzo dobra gra WARMII daje efekt i prowadzimy 1:0.

37′ Wzmaga się ulewa nad grajewskim stadionem

40′ Po zdobyciu bramki przez WARMIĘ nieco „siadło” tempo tego dobrego meczu. Na pewno mają na to wpływ anormalne warunki pogodowe

45′ Koniec pierwszej części meczu – do przerwy WARMIA prowadzi 1:0

46′ Drugą połowę meczu rozpoczyna WARMIA

47′ Ładnie przejął piłkę Kozikowski w środku boiska, ale został sfaulowany przez Mateusza Jakubowskiego

48′ Po akcji Piotra Chylińskiego mamy pierwszy rzut rożny w drugiej części meczu

49′ Po dośrodkowaniu Strezlińskiego niecelnie strzela głową Mateusz Tuzinowski

51′ Dobra akcja WARMII, ale dośrodkowanie Kamila Randzio z prawej strony boiska wyłapał Szczepanik

52′ Na szczęście w przerwie meczu skończyła się ulewa w Grajewie- boisko jest jednak bardzo śliskie

53′ Zaskakujący strzał z prawej strony boiska – piłka szybowała pod poprzeczkę naszej bramki, ale świetnie wybił ją Gieniusz

54′ Po akcji Karwackiego rzut rożny dla gości – dośrodkowaną piłkę wybija Gieniusz

60′ Żółta kartka dla Gudewicza za faul na Chylińskim

60′ Dobry strzał (podanie?) z daleka Arciszewskiego, ale piłka ominęła będącego w dobrej sytuacji Kozikowskiego

61′ Po chwili bardzo dobra akcja WARMII, ale strzał Kozikowskiego zablokował obrońca i mamy tylko rzut rożny

62′ Po rzucie rożnym strzelał głową Tuzinowski, ale nie było to udane uderzenie

62′ Zmiana w WARMII – za Chylińskiego wchodzi na boisko 16-letni Mateusz Cybulski

64′ Rzut rożny dla gości – piłkę po dośrodkowaniu wybija Lekenta

65′ GOOOOOOOOOOOOOOOL! Cóż za debiut! Znakomita akcja prawą stroną Dzierzgowskiego, który wykłada piłkę Cybulskiemu a ten podwyższa wynik na 2:0 dla WARMII.

68′ GOOOOOOOOOOOOOOOL! Tomasz Dzierzgowski urwał się obrońcom TURA i w sytuacji sam na sam z bramkarzem pewnym strzałem zdobył trzeciego gola dla WARMII!

68′ Zmiana w TURZE Kozłowski wchodzi za Karwackiego

70′ GOL dla TURA – odbitą od obrońców piłkę przejął Mateusz Jakubowski, który z 16 metrów mocnym strzałem zdobywa honorowego gola dla gości – posypały się bramki w Grajewie

71′ Żółta kartka dla Karola Jakubowskiego z TURA

72′ Rzut rożny dla gości, którzy po zdobyciu gola mocno atakują – po dośrodkowaniu wybija piłkę Gieniusz

73′ Indywidualna akcja Strzelińskiego i mamy rzut rożny

75′ Po rzucie rożnym Strzelińskiego piłkę zgrywa Tuzinowski i głową do siatki posyła ją Strzeliński, ale sędzia Bilmin uznał, że nasz zawodnik był na spalonym

75′ Zmiana w zespole gości – za Keslera wchodzi Burzyński

76′ Żółta kartka dla Łukasza Domurata

77′ Rzut rożny dla TURA, ale faulowany jest nasz bramkarz i wznawiamy grę z rzutu wolnego

80′ Kozikowski z rzutu wolnego z odległości około 40 metrów strzela wysoko ponad bramką

81′ Za brutalny faul na Kozikowskim czerwoną kartką zostaje ukarany Mateusz Jakubowski i TUR będzie grał w 10-tkę

82′ Po faulu Marcina Strzelińskiego z rzutu wolnego z ok. 18 metrów ładnie strzela Marcinkiewicz, ale piłka mija naszą bramkę

84′ Mnożą się faule – znów rzut wolny dla TURA po którym Gieniusz wybija mocny strzał

86′ Żółta kartka dla Kozikowskiego, który sfaulował Kosińskiego w środkowej strefie boiska

88′ Zmiana w WARMII – za Koszczuka wchodzi na boisko Sypytkowski

88′ Rzut rożny dla WARMII – świetne przepuszczenie piłki przez naszych piłkarzy, ale dobry strzał Dzierzgowskiego broni Szczepanik

89′ Gol dla TURA – błąd naszej obrony wykorzystują goście i Kosiński precyzyjnie strzela obok Gieniusza. Niepotrzebne rozluźnienie w szeregach WARMII

89′ Druga żółta kartka dla Karola Jakubowskiego i goście będą kończyć mecz w 9-tkę

90′ Sędzia przedłuża mecz o 2 minuty

90′ Zmiana w WARMII – za Kozikowskiego wchodzi Baczewski

90′ + 2′ Koniec spotkania – po dobrym meczu WARMIA inauguruje sezon zwycięstwem nad TUREM 3:2.


 Marcin Strzeliński i Łukasz Domurat powrócili do WARMII po półrocznej przerwie – Marcin po grze w PUSZCZY Hajnówka a Łukasz po ciężkiej kontuzji. (Foto:e-grajewo.pl)