POLSKA ZAGRA W GRAJEWIE.

Choć EURO 2012 zakończyło się już niemal dwa tygodnie temu, to grajewscy kibice piłki nożnej nie muszą chować głęboko kibicowskich akcesoriów naszej reprezentacji. Dzięki staraniom działaczy Klubu Sportowego “WARMIA” Grajewo przy aprobacie władz miasta 15 sierpnia 2012 roku o godzinie 12:00 na Stadionie Miejskim im. Witolda Terleckiego w Grajewie zostanie rozegrany międzypaństwowy mecz piłki nożnej reprezentacji U-19 Polski i Łotwy. Dziś w Grajewie przebywali z roboczą wizytą przedstawiciele Departamentu Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Nożnej panowie Krzysztof Rola – Wawrzecki i Łukasz Sojski oraz Dyrektor Podlaskiego Związku Piłki Nożnej w Białymstoku Dariusz Dubiński i Sekretarz Zarządu Podlaskiego Z.P.N. Przemysław Sarosiek. Dokonali oni ustaleń w zakresie organizacji meczu z dyrektorem K.S. WARMIA Grajewo Januszem Szumowskim. Po wizytacji grajewskiego stadionu goście spotkali się z władzami naszego miasta: Burmistrzem Adamem Kiełczewskim i Wiceburmistrzem Przemysławem Chylińskim. Obaj burmistrzowie wyrazili zadowolenie z możliwości przyjęcia w naszym mieście reprezentacji Polski i Łotwy oraz zadeklarowali wsparcie Miasta Grajewo przy organizacji imprezy, której głównym organizatorem z ramienia PZPN będzie właśnie WARMIA.
Nasze miasto będzie już po raz trzeci miało okazję gościć reprezentacje młodzieżowe obu krajów. Pierwsze spotkanie, które uświetniało obchody 80-lecia istnienia K.S. WARMIA odbyło się 4 kwietnia 2004 roku. W meczu reprezentacji U-15 (rocznik 1989) Polska pokonała wówczas Łotwę 3:0. Kolejny mecz, tym razem drużyn do lat 16 (rocznik 1993) odbył się 23 września 2008 roku. Nasi reprezentanci zremisowali wtedy z Łotwą 1:1.
Niewątpliwie oficjalny mecz reprezentacji Polski w Grajewie to wielkie wydarzenie w skali naszego miasta. Zwłaszcza, że reprezentacja U-19 to praktycznie (po dorosłym zespole i drużynie do lat 21) trzecia regularnie występująca reprezentacja Polski. Dla podopiecznych trenera Janusza Białka będzie to przedostatni sprawdzian przed zaplanowanym na jesień turniejem eliminacyjnym do Mistrzostw Europy U-19, który odbędzie się Polsce. W naszej reprezentacji rocznika 1994, którą będziemy mieli okazję gościć wyróżnia się uchodzący za ogromny talent w Niemczech Martin Kobylanski z Energie Cottbus. Martin jest synem Andrzeja, byłego reprezentanta Polski, srebrnego medalisty z Olimpiady w Barcelonie w 1992. Ciekawostką jest fakt, że Martin dotąd nie podjął ostatecznej decyzji co do występów w dorosłej reprezentacji i póki co występuje zarówno w polskiej jak i niemieckiej drużynie juniorów. Innym utalentowanym zawodnikiem, który w ostatnim meczu kadry wygranym ze Słowacją 2:1 zdobył dwa gole jest Steven Bentka z niemieckiego VfL Osnabrueck. Wspomniany mecz ze Słowacją odbył się na turnieju Torneio Internacional de Lisboa w Portugalii. Na ten turniej trener Białek powołał następujących zawodników: Robert Sulewski (Arka Gdynia), Damian Lepiarz (Wisła Kraków), Piotr Jaroszek (Lechia Gdańsk), Norbert Misiak (Legia Warszawa), Paweł Wojowski (Arka Gdynia), Łukasz Kacprzycki (Lechia Gdańsk), Arkadiusz Milik (Górnik Zabrze), Tomasz Kędziora (Lech Poznań), Wiktor Witt (Lech Poznań), Steven Bentka (VfL Osnabrück, Niemcy), Damian Drzewiecki (Cracovia), Adam Radecki (Jagiellonia Białystok), Oskar Rybicki (Hamburger SV, Niemcy), Jakub Legierski (MFK Karviná, Czechy), Mateusz Taudul (Everton FC, Anglia), Wojciech Zyska (Gryf 2009 Tczew), Łukasz Wroński (GKS Bełchatów), Martin Kobylański (FC Energie Cottbus, Niemcy), Piotr Zieliński (Udinese Calcio, Włochy), Kamil Włodyka (Ruch Chorzów), Radosław Robakowski (Arka Gdynia), Adrian Liberacki (Reggina Calcio, Włochy), Wiktor Bagiński (Lech Poznań), Patryk Malinowski (Jagiellonia Białystok), Hubert Otręba (Jeziorak Iława), Mateusz Janeczko (Podbeskidzie Bielsko-Biała).
Jak widać z powyższego zestawienia zapewne będziemy mieli okazję zobaczyć w akcji największe talenty polskiej piłki – zawodników reprezentujących takie kluby jak Everton, Hamburger SV, czy włoskie Udinese.
Najprawdopodobniej przed jesiennym turniejem eliminacyjnym do Mistrzostw Europy nasz zespół zostanie dodatkowo wzmocniony najlepszymi zawodnikami zespołu U-17, który w niedawnych Mistrzostwach Europy dotarł do półfinału turnieju ulegając Niemcom.
 
Już dziś gorąco zapraszam kibiców piłki nożnej na ten mecz. Sprzedaż biletów odbędzie się na tych samych zasadach, które obowiązują na meczach III-ligi WARMII. Bilety normalne w cenie 10 złotych, ulgowe 6 złotych. Kobiety oraz dzieci i młodzież do lat 15-tu wstęp wolny.
 
Oto zapis dotychczasowych spotkań reprezentacji Polski rozgrywanych w naszym mieście:
04.04.2004 POLSKA – ŁOTWA 3:0 (0:0)
Bramki: 1:0 – Łukasz Białożyt 54’, 2:0 – Przemysław Wysocki 65’, 3:0 Michał Piróg 68’
Polska (trener Dariusz Dziekanowski) : Nolepa – Zandrowicz (69’ Słomian), Tywoniuk (41’ Solecki), Turek, Drągowski, Wasilewski Oziewicz (64’ Pieczara), Śledzik, Żłobiński (47’ Piróg), Zawodziński (73’ Frączek), Białożyt (53’ Wysocki)
Łotwa: Portnojs – Jegorovs, Cmils (56’ Engelis), Lapkovskis, Korsakovs (62’ Sila), Kockins (41’ Polevojs), Korbuts, Popena (41’ Bersov), Gramovics, Golovins, Osipovs (59’ Rugins).
Sędziował: Tomasz Witkowski (Warszawa).
Żółta kartka: Polevojs (Łotwa).
Widzów: 300.
 
23.09.2008 POLSKA – ŁOTWA 1:1 (0:0)
Bramki: Paweł Żywko 55’ – Juris Arhipow 43’
POLSKA (trener Artur Woroniecki) : Bieszczad – Broda, Osyra, Żołnierewicz, Lewandowski, Juszczyk (53’ Milewski), Adamczyk (41’ Trzetrzelewski), Bogusławski (41’ Chamera), Krawiec (53’ Nawrocki), Rozmachów (80’ Tomalski), Żywko (60’ Wojeński).
ŁOTWA: Vrazinskis – Reinis, Barinovs, Rebizovs, Jankovskis (65’ Golubevs), Ginics, Savalnieks (70’ Vardanjans), Visockis (80’ Korotkievics), Verdinss, Mukins (60’ Kucma), Arhipovs (74’ Bozis).
Sędziowali: Cezary Smoleński jako główny oraz Dariusz Szmajda i Szymon Śliwiński (Suwałki).
Widzów: 100.
 
Spotkanie z Burmistrzem: od lewej: Łukasz Sojski, Krzysztof Rola – Wawrzecki (PZPN), Janusz Szumowski (WARMIA), Dariusz Dubiński, Przemysław Sarosiek (Podlaski ZPN) i Burmistrz Miasta Adam Kiełczewski.
Po meczu inauguracyjnym EURO 2012 Polska – Grecja: stoją od lewej Janusz Szumowski, Andrzej Kobylański (były reprezentant Polski), Marek Duchnowski, Martin Kobylanski (reprezentant Polski U-19), Mateusz Szumowski.