WIELKI DZIEŃ AKADEMII PIŁKARSKIEJ!

Niedziela 8 września była wyjątkowa dla naszego Klubu. W tym dniu zespół Akademii Piłkarskiej WARMIA Grajewo wziął udział w Turnieju Piłkarskim im.Grzegorza Wołagiewicza w Suwałkach po raz pierwszy rywalizując z zespołami innych klubów i szkółek piłkarskich.

Akademia Piłkarska WARMIA Grajewo powstała w listopadzie 2012 roku z pomysłu obecnego Zarządu Klubu Sportowego WARMIA Grajewo, który zapragnął wypełnić lukę powstałą w szkoleniu piłkarskim młodzieży w naszym mieście, ze względu na brak naboru młodych piłkarzy do kolejnych grup rocznikowych w ostatnich latach. Pomysł Zarządu spotkał się z entuzjazmem młodych adeptów futbolu oraz ich rodziców. Od marca bieżącego roku w treningach wzięło udział już ponad 100 chłopców z roczników 2002 – 2008 z Grajewa, Prostek i innych okolicznych miejscowości. Na początku września dokonaliśmy podziału na trzy grupy rocznikowe: 2003/2004 (trener Kamil Randzio), 2005/2006 (trener Jarosław Turowski) i 2007/2008 (trener Daniel Tuzinowski). W trzech grupach dwa razy w tygodniu trenuje średnio co najmniej 80 chłopców. Ze względu na wciąż rosnącą popularność Akademii niewykluczone, że wkrótce zostaną podjęte decyzje odnośnie rozszerzenia zakresu jej działalności tak, aby szkolenie było jeszcze bardziej skuteczne. W lipcu aż 4 zespołu naszej Akademii zostały zgłoszone do rozgrywek ligowych w ramach Podlaskiej Ligi Żaków i Orlików. Będą to po dwa zespoły w każdej z tych kategorii. Już w weekend 14/15 września nasze drużyny wezmą udział w inauguracji odbywanych w systemie turniejowym rozgrywek ligowych. Dwa zespoły ŻAKÓW wyłonione z rocznika 2005/2006 zagrają w Zambrowie z ORŁEM Kolno, ŁKS 1924 Łomża i OLIMPIĄ Zambrów. ORLIKI (dwa zespoły z rocznika 2003/2004) zagrają w Mońkach z MOSiR Mońki, PODLASIAKIEM Knyszyn i KORONĄ Dobrzyniewo. Mali piłkarze rozgrywają swoje mecze w pięcio (ŻAKI) lub siedmio (ORLIKI) osobowych składach.

Turniej im. Grzegorza Wołągiewicza był okazją do „przetarcia” w rywalizacji z innymi zespołami dla zawodników z rocznika 2004 i młodszych, bo takie roczniki zaprosili organizatorzy. Zaproszenie dla naszego Klubu to efekt dobrych kontaktów z suwalskim Klubem. Dzięki temu mogliśmy wziąć udział w znakomicie i profesjonalnie zorganizowanej imprezie, rozgrywanej na głównej płycie nowoczesnego stadionu w Suwałkach, którego funkcjonalność i infrastruktura robi wielkie wrażenie.

Trener Jarosław Turowski po konsultacji z Kamilem Randzio do reprezentowania barw Akademii powołał następujących zawodników: Tomasz Miziński i Rafał Czajko (bramkarze), Szymon Wróblewski, Mateusz Gutowski, Ernest Żmijewski, Wiktor Miziński, Eryk Klonowski, Jakub Żbikowski, Maciej Zyskowski, Arkadiusz Mazurek, Bartosz Mazurek, Łukasz Szleszyński i Oliwer Barycki.

Uroczystego otwarcia turnieju dokonał syn przedwcześnie zmarłego Patrona Turnieju Robert Wołągiewicz. Nasz zespół trafił do grupy B wraz z zespołami Akademii Piłkarskiej TALENT Białystok, FALCON SOKOŁEM Sokółka, WIGRAMI Suwałki i litewską SUDUVĄ Marijampol. W pierwszym spotkaniu nasi mali piłkarze ulegli białostocczanom 0:2, tracąc drugiego gola w końcówce meczu po nieporozumieniu naszego bramkarza i obrońcy. W drugim spotkaniu grupowym WARMIA pokonała rówieśników z Sokółki 2:1. Historyczną, pierwszą bramkę dla zespołu naszej Akademii zdobył… najmłodszy uczestnik turnieju, urodzony w 2007 roku, nieprzeciętnie utalentowany Bartek Mazurek. Drugi gol padł ze strzału samobójczego, po ładnej zespołowej akcji naszej drużyny. W trzecim meczu nasi mali piłkarze zmierzyli się z Litwinami, którzy w swoich pierwszych meczach znokautowali rywali z Sokółki aż 8:0 i wygrali z WIGRAMI 3:1. Tymczasem pewni swego zawodnicy zza granicy przegrali z grajewianami 1:2! Wychowankowie naszej Akademii oglądając wcześniej zwycięstwa SUDUVY zaczęli wątpić w swoje możliwości, ale zmobilizowani przez trenera walczyli na całym boisku i w pełni zasłużenie wygrali. Prowadzenie dla naszego zespołu zdobył Oliwer Barycki a po wyrównującym golu dla Litwinów kilka chwil przed końcem meczu zwycięstwo WARMII zapewnił po kapitalnej akcji Bartek Mazurek.

W trzecim spotkaniu nasi wychowankowie przegrali z WIGRAMI 0:2. Zajęliśmy trzecie miejsce w swojej grupie wyprzedzając typowany na faworyta turnieju zespół SUDUVY. W meczu o V miejsce nasz zespół przegrał z RONĄ Ełk 0:2 a na porażkę miało chyba wpływ spore rozkojarzenie chłopaków dość długim oczekiwaniem na rozegranie spotkania. Turniej trwał od godziny 12:00 do 18:00. Ostateczny rezultat to VI miejsce, ale to nie ono miało znaczenie. Liczył się debiutancki start w turnieju i sprawdzenie się w rywalizacji z innymi zespołami. Cały dzień spędzony na turnieju na pewno na długo zapadnie w pamięci naszym wychowankom. Pierwszy zespołowy wyjazd autokarowy, poczucie przynależności do drużyny, wspólny obiad po wysiłku i nagrody w postaci pucharu wręczonego przez pana Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza oraz pamiątkowego dyplomu i medali dla każdego z zawodników – to była cała niedziela wrażeń dla chłopców reprezentujących po raz pierwszy w życiu barwy WARMII Grajewo. Specjalną nagrodę od organizatorów otrzymał Bartek Mazurek jako najmłodszy uczestnik suwalskiej imprezy. Do Grajewa nasza ekipa powróciła około 19:30 i tak skończył się ten historyczny dzień.

Galeria zdjęć z suwalskiego turnieju jest dostępna pod adresem:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.502416153162059.1073741842.137765329627145&type=1&l=12e70f00e6

A oto statystyka turnieju (za www.suwalki24.pl)

Eliminacje  

Grupa A:
1.FAP Wigry Suwałki  I 9 pkt
2.FAP Wigry Suwałki  II 0 pkt
3.Falcon Sokół Sokółka I 3 pkt
4.Talent Białystok II 12 pkt
5.Rona Ełk 6 pkt 

Wyniki:
FAP Wigry Suwałki  I – FAP Wigry Suwałki II 3:0
Falcon Sokół Sokółka I – Talent Białystok II 1:5
FAP Wigry Suwałki  I – Rona Ełk 2:1
FAP Wigry Suwałki  II – Talent Białystok II 0:12
Falcon Sokół Sokółka I – Rona Ełk 1:3
FAP Wigry Suwałki  I – Talent Białystok II 1:4
FAP Wigry Suwałki  II – Falcon Sokół Sokółka I  1:4
Talent Białystok II – Rona Ełk 3:1
FAP Wigry Suwałki  I – Falcon Sokół Sokółka I 4:1
FAP Wigry Suwałki  II – Rona Ełk 0:6

Grupa B:

1.Talent Białystok I 10 pkt
2.FAP Wigry Suwałki III 7 pkt
3.Falcon Sokół Sokółka II 0 pkt
4.Suduva  Mariampol 6 pkt
5.Warmia  Grajewo 6 pkt 

Wyniki:
Talent Białystok II – FAP Wigry Suwałki III  1:1
Falcon Sokół Sokółka II – Suduva Mariampol 0:8
Talent Białystok I – Warmia Grajewo 2:0
FAP Wigry Suwałki  III – Suduva Mariampol 1:4
Faclon Sokół Sokółka II – Warmia  Grajewo 1:2
Talent Białystok I – Suduva Mariampol 3:1
FAP Wigry Suwałki  III – Falcon Sokół Sokółka II 4:0
Suduva Mariampol – Warmia Grajewo 1:2
Talent Białystok I – Falcon Sokół Sokółka II 6:0
FAP Wigry Suwałki  III – Warmia Grajewo 2:0

Mecze o poszczególne lokaty:
O miejsca 9-10:

Falcon Sokół II Sokółka – FAP Wigry Suwałki II 0:1
O miejsca 7-8:

Suduva Mariampol – Falcon Sokół I Sokółka 5:2
O miejsca 5-6:

Warmia Grajewo – Rona Ełk 0:2


Półfinały:
FAP Wigry Suwałki  I  – Talent Białystok I 4:0
FAP Wigry Suwałki III – Talent Białystok II 0:5

O miejsca 3-4:

FAP Wigry Suwałki  III – Talent Białystok II 0:0 k 4:5

Finał:
Talent Białystok II
– FAP Wigry Suwałki I   2:0 

Nagrody indywidualne

Najlepszy bramkarz – Hubert Gawędzki (Talent I Białystok)

Najlepszy strzelec – Jan Żuberek (Talent II Białystok) – 15 bramek (syn byłego piłlarza Jagiellonii Dzidosława)
Najlepszy zawodnik – Wiktor Krupiński (FAP Wigry Suwałki I)

Najmłodszy zawodnik – Bartek Mazurek  (2007 – Warmia Grajewo)

Nagroda Fair Play – Martyna Duchnowska (Talent I Białystok – strzeliła dwie bramki; w turnieju wystąpiły dwie dziewczynki) 

Mecze sędziowali – Mariusz Moćkun i Paweł Stefanowicz.

Nasi reprezentanci na suwalskim turnieju.