WIELKI TYDZIEŃ W KLUBIE – WALNE I SPARING.

Sporo się działo w minionym Wielkim Tygodniu w Klubie Sportowym WARMIA Grajewo.
 
W środę 27 marca w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się walne zebranie sprawozdawcze członków Klubu. Zarząd K.S. WARMIA (działający od 8 listopada 2012 roku w składzie Marek Senderacki – Prezes, Krzysztof Piekarski i Wojciech Nietupski – wiceprezesi oraz Janusz Szumowski – sekretarz zarządu) przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności Klubu za ostatni rok. W sprawozdaniu Zarząd zwracał uwagę na trudności z jakimi borykał się w okresie sprawozdawczym. Podkreślono udział wychowanków w kadrze Klubu oraz start Akademii Piłkarskiej dla najmłodszych, czym władze Klubu realizują uchwałę walnego zebrania zobowiązującą Zarząd do szczególnej opieki i promocji wychowanków. Za swoją wielką porażkę Zarząd uznał odrzucenie wniosku Klubu wystosowanego do władz miasta o wsparcie finansowe projektu Akademia Piłkarska oraz utratę środków z dotacji Urzędu Miasta, które zostały obniżone na 2013 rok o 25 tysięcy złotych w stosunku do dotacji z roku 2012. Tym samym poziom finansowania Klubu ze środków miejskich został cofnięty do poziomu sprzed ponad 10 lat. Realizując politykę oszczędności związaną z utratą znacznej ilości dotychczasowych wpływów ze środków samorządowych oraz Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL w Grajewie (spadek wpływów w I półroczu 2013 roku o ok. 60 % w stosunku do 2012 r.) Zarząd zmuszony był dokonać cięć kadrowych, polegających na ograniczeniu liczby zawodników z zewnątrz oraz likwidację jedynego etatu pracowniczego w Klubie. Działania Zarządu zmierzają do zlikwidowania zobowiązań Klubu z końcem 2013 roku.
W sprawozdaniu znalazły się też elementy optymistyczne – najwyższe miejsce zespołu seniorów w historii występów na poziomie III ligi – czwarte w tabeli końcowej sezonu 2011/2012, udana organizacja meczu reprezentacji Polski do lat 19 w Grajewie, dzięki której Klub pozbył się zadłużenia wobec Podlaskiego Z.P.N. w wysokości ok. 6 tysięcy złotych a także wspomniany start szkółki piłkarskiej dla najmłodszych – to były niekwestionowane sukcesy Klubu w okresie sprawozdawczym.
 
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Klubu pan Edward Masłowski zapoznał zebranych z protokołem kontroli finansów Klubu za 2012 r. Przychody WARMII w 2012 roku wyniosły 378.602,01 złotych a koszty 363.821,85 złotych. Wypracowany zysk w wysokości 14.780,16 złotych uchwałą walnego zebrania został przeznaczony na pokrycie strat z lat ubiegłych. Zobowiązania krótkoterminowe Klubu na dzień 31.12.2012 roku wynosiły 53.720,26 złotych.
Komisja Rewizyjna Klubu stwierdziła, że (cyt. z protokołu): „sprawozdanie finansowe Klubu Sportowego WARMIA sporządzone zostało na dzień 31.12.2012 r, we wszystkich istotnych aspektach , zgodnie z zasadami rachunkowości stosowanymi w sposób ciągły, na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych. Są one zgodne co do formy i treści z obowiązującymi przepisami prawa oraz przedstawiają jasno i rzetelnie wszystkie informacje istotne dla oceny wyniku finansowego działalności za okres od 01.01.2012 r. do 31.12.2012. Odpowiednie gospodarowanie środkami finansowymi przyczyniły się do osiągnięcia dodatniego wyniku finansowego za 2012 rok. Sytuację majątkową i finansową Klubu Sportowego „WARMIA” na koniec 2012 r. należy uznać za pozytywną. Nie istnieje zagrożenie dla dalszego funkcjonowania działalności Klubu Sportowego WARMIA w Grajewie w przypadku zachowania dotychczasowych zasad finansowania przez Urząd Miasta Grajewo.”
Zebrani członkowie Klubu podjęli uchwałą przyjęcie sprawozdań oraz udzielili Zarządowi absolutorium.
 
Przedłużająca się w nieskończoność zima coraz poważniej komplikuje start rundy wiosennej rozgrywek III ligi. Zaplanowana na Wielki Tydzień kolejka została przez prowadzący rozgrywki Podlaski Związek Piłki Nożnej w całości przeniesiona na 8 maja. W ostatnich dniach Wydział Gier zdecydował też o odwołaniu kolejki, która miała się odbyć 6/7 kwietnia. WARMIA w tym terminie miała zagrać w Elblągu z OLIMPIĄ 2004, ale nasi rywale już wcześniej zgłosili problem z boiskiem i mecz został przełożony na 5 czerwca. W nadchodzący weekend mają się odbyć tylko dwa mecze w naszej grupie III ligi. W Zambrowie na sztucznej nawierzchni OLIMPIA podejmie MKS Korsze a w Ostródzie SOKÓŁ GRANICĘ Kętrzyn. Pod wielkim znakiem zapytania stoi rozegranie meczu WARMII ze STARTEM Działdowo zaplanowanego na sobotę 13 kwietnia. Po dzisiejszych opadach śniegu na płycie Stadionu Miejskiego w Grajewie jest niemal półmetrowa warstwa śniegu i lodu. Prognozy na najbliższe dni niestety nie są optymistyczne – ma się ocieplić dopiero około środy 10 kwietnia, ale w czwartek, piątek i sobotę ma padać deszcz. Decyzja o ewentualnym odwołaniu meczu WARMIA – START zapadnie we wtorek 9 kwietnia.
Zima komplikuje też przygotowania zespołu. Pragniemy w tym miejscu serdecznie podziękować Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Grajewie za pomoc przy odśnieżaniu boiska ORLIK przy ul. 11 Listopada, które musimy przygotowywać sobie, by przeprowadzać treningi, które na szczęście  dzięki pomocy PUK odbywają się bez większych zakłóceń.
Ze względu na odwołanie meczu z DĘBEM Dąbrowa Białostocka trener Robert Speichler uzgodnił na Wielki Piątek mecz kontrolny z WISSĄ Szczuczyn na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Łomży. W anormalnych, zimowych warunkach (od początku spotkania padał gęsty śnieg a w drugiej połowie meczu boisko bardziej przypominało… lodowisko) padł iście hokejowy rezultat 2:6. Mecz rozpoczął się od fatalnego błędu Pawła Sypytkowskiego, który wyprowadzając piłkę podał do Kiljańczyka a ten dośrodkował na pole bramkowe, gdzie Dworzańczyk z najbliższej odległości zdobył prowadzenie dla WISSY. W 23 minucie WARMIA mogła wyrównać, ale po podaniu Speichlera spudłował Rafał Kozikowski. Niewykorzystana sytuacja naszego zespołu szybko się zemściła – w 24 minucie kolejny fatalny błąd naszego zespołu popełnił tym razem Gieniusz. Łapiński podwyższył na 2:0 a w 33 minucie po ewidentnym spalonym ten sam zawodnik strzelił gola na 3:0. WARMIA odpowiedziała błyskawicznie – w 34 minucie bramkę zdobywa Kosiński a w 37 minucie Kowalko strzela na 2:3. Przez kilka minut WISSA miała duże problemy z powstrzymaniem ataków naszego zespołu – chwilę po zdobyciu drugiego gola dla WARMII Kozikowski zmarnował kapitalną okazję do wyrównania. W rewanżu błyskawiczny kontratak szczuczynian zakończył się czwartym golem, którego w 39 minucie zdobył Kiljańczyk. Po tym ciosie nasi piłkarze chyba mieli już dosyć. W 42 minucie kolejny błąd grajewskiej defensywy wykorzystał Łapiński. W drugiej połowie na boisku działo się zdecydowanie mniej. Piłkarze obu zespołów musieli uważać na wyjątkowo śliską nawierzchnię. Jak wiele znaczą w szczuczyńskim zespole zawodnicy “zaciężni” (aż 9-ciu w wyjściowym składzie) WISSA pokazała w 75 minucie, kiedy za sprawą Wojtkielewicza wykorzystała jeszcze jeden błąd obrony WARMII i ustaliła wynik meczu na 2:6.
WISSA zrobiła naszym piłkarzom śmigus – dyngus w Wielki Piątek. Zawodnicy WARMII myślami byli już chyba przy świątecznym stole a szczuczynianie już tradycyjnie wyjątkowo zmobilizowani na mecz z WARMIĄ wręcz rozstrzelali nasz zespół. Porażka jest tym bardziej przykra, że w odróżnieniu od silnych zespołów z którymi nasz zespół grał w sparingach takich jak OLIMPIA Zambrów, ZNICZ Biała Piska czy ROMINTA Gołdap piłkarze ze Szczuczyna grali mało skomplikowaną taktyką, która ograniczała się do czekania na akcje WARMII na własnej połowie, próbie odbioru piłki i natychmiastowym uruchomieniu niezwykle szybkich Dworzańczyka, Łapińskiego i Kiljańczyka. Nasi piłkarze, którzy dobrze wypadali w meczach z silnymi rywalami zupełnie nie potrafili sobie poradzić z tak prostą grą WISSY i zasłużenie przegrali.
W zespole WARMII nie zagrali w tym meczu z powodów zdrowotnych Kamil Boufał, Tomasz Lewosz i poważnie kontuzjowany Łukasz Domurat.
Pozostaje mieć nadzieję, że limit fatalnych błędów został w tym meczu przez WARMIĘ w pełni wykorzystany i nie powtórzą się one w meczach ligowych. Kolejny mecz kontrolny grajewianie rozegrają w sobotę 6 kwietnia o godz. 12:00 w Zambrowie a przeciwnikiem WARMII będzie IV-ligowa SPARTA 1951 Szepietowo.
 
29.03.2013 Łomża, boisko MOSiR
WARMIA Grajewo – WISSA Szczuczyn 2:6 (2:5)
Bramki: 0:1 Marcin Dworzańczyk 2’, 0:2 Wojciech Łapiński 24’, 0:3 Wojciech Łapiński 33’, 1:3 Karol Kosiński 34’, 2:3 Konrad Kowalko 37’, 2:4 Tomasz Kiljańczyk 39’, 2:5 Wojciech Łapiński 42’, 2:6 Kamil Wojtkielewicz 75’
WARMIA: Gieniusz – Randzio, Arciszewski, Koszczuk, Sypytkowski (40’ Mikucki) – Kosiński, Speichler, Kozikowski, Tuzinowski (50′ M.Szumowski), Chyliński (46’ Baczewski) – Kowalko
WISSA: Daniluk – Waszkiewicz, Orłowski, Nikitin, Denert – Kiljańczyk, Wojtkielewicz, Kurcewicz, O. Berezowskyj – Dworzańczyk, Łapiński.
W drugiej połowie grali także: K. Marcinkiewicz, P. Marcinkiewicz, I. Berezowskyj, Zambrowski.
Sędzia: Radosław Jemielity (Łomża)

Mecz odbył się w fatalnych warunkach.