RAPORT Z PRZYGOTOWAŃ. 72

Piłkarze WARMII Grajewo wkroczyli w drugi tydzień ciężkich treningów w trakcie obozu dochodzeniowego. Po rozpoczęciu przygotowań do rundy wiosennej WARMIA wzięła udział w II Turnieju Halowym Piłki Nożnej im. Emila Świderskiego, który odbył się 21 stycznia w Szczuczynie. W obliczu swoistej plagi kontuzji, która w ostatnim czasie atakuje nasz zespół, założeniem trenera Strzelińskiego był udział drużyny w turnieju w celu… zaliczenia jednostki treningowej. Cel którym było ustrzeżenie się kolejnych urazów został osiągnięty. Ceną za ostrożną grę i brak ogrania naszych piłkarzy w specyficznej odmianie futbolu jaką jest gra na hali okazał się wynik – WARMIA przegrała wszystkie mecze w fazie grupowej (1:2 z TUREM Bielsk Podlaski, 0:5 z MAZUREM Ełk i 0:5 z WISSĄ Szczuczyn). Nasi piłkarze nie obronili trofeum sprzed roku, kiedy to drugi zespół WARMII wygrał szczuczyński turniej (rok temu w turnieju wystąpiły dwa zespoły naszego Klubu). W zawodach zagrali: Krzysztof Gieniusz, Brajan Romanowski – Paweł Sypytkowski, Łukasz Domurat, Kamil Randzio, Marcin Arciszewski, Marcin Baczewski, Mateusz Grochowski, Konrad Kowalko, Marcin Strzeliński, Mateusz Szumowski, Bartłomiej Wierzbicki, Wojciech Koszczuk, Janusz Jasielczuk. Jedyną bramkę dla WARMII zdobył pracujący w Anglii a występujący gościnnie w barwach naszej drużyny Janusz Jasielczuk, który przebywał kilka dni w Polsce w tym czasie trenując z WARMIĄ.
Od poniedziałku 23 stycznia zawodnicy naszego Klubu trenują intensywnie na grajewskich obiektach. Treningi odbywają się w hali MOSiR, siłowni, na boisku ORLIK przy ul. 11 Listopada oraz w terenie, gdzie nasi piłkarze pracują nad wytrzymałością tlenową. Serdecznie dziękujemy panu kierownikowi MOSiR za udostępnienie obiektów a pracownikom tej instytucji za życzliwość i pomoc w organizacji treningów.
 
RUCHY KADROWE.
Nie da się ukryć, że nasz Klub musi w bieżącym roku wprowadzić znaczne oszczędności, które dotkną także wynagrodzenie (zgodnie z postulatami … anonimowych dyskutantów z internetowych forów…) niżej podpisanego dyrektora Klubu. Kwota, którą samorząd naszego miasta zabezpieczył w budżecie Grajewa na 2012 rok jest wyższa niż zaproponował pierwotnie pan Burmistrz, lecz ogólnie będzie niższa o ok. 15 tysięcy złotych od tej, którą miasto przekazało w różnej formie dla WARMII w 2011 roku. Biorąc pod uwagę ciągnące się za WARMIĄ od dłuższego czasu zadłużenie oraz ogólny kryzys gospodarczy i coraz trudniejsze pozyskiwanie środków z dodatkowych źródeł (takich jak reklamodawcy i darczyńcy) Zarząd Klubu ogranicza wydatki po to, aby „utrzymać na powierzchni” nasz Klub. Na pewno nie są to popularne decyzje dla nas wszystkich, którym los Klubu leży na sercu. Jednak w obecnej sytuacji jest to najbardziej rozsądne wyjście, które ma na celu zapewnić możliwie bezawaryjne funkcjonowanie Klubu a przede wszystkim uniknięcie podzielenia losów SOKOŁA Sokółka i RUCHU Wysokie Mazowieckie, które po okresie mocarstwowych aspiracji wycofały swoje zespoły z rozgrywek z powodów finansowych.
Po Maksymie Mirva, który zdecydował się na grę w IV-ligowym PŁOMIENIU Ełk zgodnie z przewidywaniem WARMIĘ pożegnał bramkarz Piotr Czapliński, który w lipcu podpisał umowę do 31 grudnia 2011 roku i już w listopadzie potwierdził swoje odejście z naszego Klubu. Piotr najprawdopodobniej zostanie zawodnikiem OLIMPII Zambrów. Wobec jego zapowiedzi o odejściu z WARMII już w lipcu ub. roku do naszego Klubu dołączył Krzysztof Gieniusz i to on będzie najprawdopodobniej pełnił rolę pierwszego bramkarza zespołu, co z powodzeniem czynił w sezonie 2008/2009 i wiosną 2010 roku. Czapliński znakomicie spisywał się w jesiennych meczach i nasz Klub wiele mu zawdzięcza. Wierzymy, że w nowym Klubie znajdzie szanse na rozwój swojego talentu oraz spełnienie swoich oczekiwań finansowych.
Nie zagra wiosną w barwach naszego Klubu także prawy obrońca Maciej Kesler. Ten ceniony za waleczność i rajdy prawą stroną boiska zawodnik już w lipcu ub. roku rozważał odejście z WARMII po tym jak zmienił miejsce pracy zawodowej. Właściwie przez całą rundę jesienną Maciej miał problemy z pogodzeniem treningów w Grajewie z pracą. Zdarzały się tygodnie, w których spotykał się z zespołem wyłącznie na meczu. W związku z tym Kesler zdecydował się na grę w TURZE Bielsk Podlaski argumentując to tym, że jego pracę zawodową łatwiej pogodzić z treningami w tym właśnie Klubie (TUR trenuje rzadziej niż WARMIA a Bielsk Podlaski leży na trasie służbowych podróży Maćka).
Biorąc pod uwagę powyższe straty kadrowe oraz kontuzje Daniela Tuzinowskiego, Tomasza Lewosza i przedłużającą się rehabilitację Mariusza Milczarka zmuszeni byliśmy do poszukiwania nowych zawodników. Tym samym do naszego zespołu dołączył Paweł Naliwajko, którego już przedstawiałem. Paweł uzgodnił szczegóły umowy z naszym Klubem i pozostanie zawodnikiem WARMII w rundzie wiosennej. Jego doświadczenie z gry w II lidze oraz warunki fizyczne mogą być bardzo przydatne naszemu zespołowi i zakładam, że ten zawodnik będzie sporym wzmocnieniem naszej kadry. 19 stycznia na treningu WARMII pojawił się 19-letni pomocnik Maciej Kurcewicz z JAGIELLONII Białystok, który jesienią grał w RUCHU Wysokie Mazowieckie. Zawodnik ten jednak nie zdecydował się na podjęcie testów w naszym zespole i rozpoczął treningi w WISSIE Szczuczyn w barwach której wystąpił w szczuczyńskim turnieju. Nie ma tym samym tematu jego występów w naszym Klubie. Od wczoraj z WARMIĄ trenuje 20-letni pomocnik Karol Kosiński. Ten urodzony w Białymstoku wychowanek PIONIERA Brańsk ma za sobą grę w zespole juniorów JAGIELLONII. Karol grał też w III lidze w TURZE Bielsk Podlaski oraz PROMIENIU Mońki. W barwach PROMIENIA wyróżniał się na tyle, by zainteresował się nim II-ligowy SOKÓŁ Sokółka w barwach którego w rundzie jesiennej obecnego sezonu Karol zagrał w 12 spotkaniach. Kosiński ma szansę zostać w naszym Klubie i wzmocnić linię pomocy WARMII znacznie podwyższając rywalizację o miejsce w składzie, zwłaszcza w środku pola. Karol najlepiej się czuje w roli środkowego, ofensywnego pomocnika ale jest uniwersalnym graczem, który występował także na boku pomocy. Zawodnik jest już „dogadany” z naszym Klubem a ostateczną decyzję o jego pozostaniu w WARMII podejmie w najbliższych dniach trener Strzeliński. Zarówno Naliwajko jak i Kosiński są wolnymi zawodnikami i ich przyjście do WARMII nie będzie związane z opłatą ekwiwalentów dla jakichkolwiek klubów.
Od wczoraj do treningów z zespołem powrócił Piotr Chyliński, syn wielce zasłużonego dla grajewskiego sportu Świętej Pamięci Wojciecha Chylińskiego. Ten wychowanek naszego Klubu po pewnych zakrętach życiowych ma dużą szansę na powrót do gry i mam wielką nadzieję, że tej szansy nie zmarnuje. 
Niestety, zajęcia na studiach i trwająca sesja egzaminacyjna uniemożliwia udział w treningach Pawłowi Matysiewiczowi, który nie podjął jeszcze treningów z zespołem.
Nie należy się spodziewać kolejnych zmian w kadrze zespołu. W przypadku pozostania w zespole Karola Kosińskiego kadra na rundę wiosenną będzie praktycznie skompletowana.
Na dzień dzisiejszy z zespołem trenują:
BRAMKARZE: Krzysztof Gieniusz, Brajan Romanowski
OBROŃCY: Marcin Arciszewski, Łukasz Domurat, Konrad Kowalko, Marcin Mikucki, Paweł Naliwajko, Paweł Sypytkowski, Wojciech Koszczuk, Kamil Randzio
POMOCNICY: Marcin Strzeliński, Paweł Górski, Mateusz Grochowski, Karol Kosiński, Mateusz Tuzinowski, Piotr Chyliński
NAPASTNICY: Łukasz Wójcik, Bartłomiej Wierzbicki, Marcin Baczewski, Krzysztof Krukowski
 
Na najbliższą sobotę zaplanowany jest sparring naszego zespołu z IV-ligowym WŁÓKNIARZEM Białystok. Mecz ma odbyć się w sobotę 4 lutego o godz. 12:00 na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku. Ze względu na siarczyste mrozy, zapowiadane na koniec tygodnia rozegranie meczu staje jednak pod dużym znakiem zapytania a decyzja w tej sprawie zapadnie w piątek do południa.
Uległ zmianie planowany wcześniej rozkład gier kontrolnych naszego zespołu. Z powodu przedłużających się (z nieznanych na dziś powodów) perturbacji związanych z przekazaniem dla Klubu dotacji na pierwsze półrocze ze strony Urzędu Miasta w Grajewie zmuszeni byliśmy odwołać zaplanowane mecze kontrolne z MAMRAMI Giżycko (08.02 w Kętrzynie) oraz LEGIONOVIĄ Legionowo (11.02 w Legionowie). Szkoda, że nie dojdzie do skutku ten drugi mecz, gdyż nasi zawodnicy mieliby okazję zmierzyć się z zespołem silnej III ligi łódzko – mazowieckiej. Niestety, koszt wyjazdu i rozegrania tego meczu jest dla nas obecnie zbyt wysoki a środki które posiadamy z trudem wystarczają na pokrycie bieżących kosztów treningów (dojazdy zawodników). Zamiast meczu z LEGIONOVIĄ w sobotę 11 lutego WARMIA zmierzy się w Białymstoku z IV-ligowym HETMANEM Białystok. Mecz odbędzie się o godz. 10:00 na boisku ze sztuczną nawierzchnią MOSP przy ul. Świętokrzyskiej.

Karol Kosiński (źródło: e-monki.pl)