SĘDZIA W ROLI GŁÓWNEJ.

W środę w zaległym meczu o mistrzostwo III ligi WARMIA Grajewo zremisowała w Elblągu z OLIMPIĄ 2004 1:1. Remis odniesiony w wyjazdowym meczu z piątym zespołem w tabeli jest na pewno sukcesem naszego zespołu, praktycznie przesądził o zajęciu przez WARMIĘ miejsca w grupie spadkowej. Nasi piłkarze wykazali ogromną ambicję i wolę walki, ale oprócz jedenastu zawodników gospodarzy mieli przeciw sobie także bodaj najbardziej nieudolnego z sędziów, którzy sędziowali mecze WARMII w tym sezonie. Pan Stefanowicz z Suwałk kompromitował się na boisku swoimi decyzjami i chwała naszym zawodnikom za to, że pomimo podyktowania rzutu karnego dla gospodarzy z gatunku tych „z kapelusza” i nie uznania prawidłowo zdobytej bramki dla naszego zespołu grajewianie rzutem na taśmę, strzelając gola wręcz w ostatniej sekundzie meczu zapewnili sobie zasłużony punkt.

W pierwszej części meczu na boisku zarysowała się przewaga gospodarzy, ale do 19 minuty nie mogli oni przebić się przez defensywę WARMII. Właśnie w tej minucie Mateusz Tuzinowski wykonał w naszym polu karnym czysty wślizg wybijając piłkę zawodnikowi OLIMPII 2004. Sędzia dziarsko ruszył w stronę obu zawodników, by – jak się wydawało – ukarać napastnika gospodarzy żółtą kartkę za próbę wymuszenia rzutu karnego. Okazało się jednak, że taką karę otrzymał nasz zawodnik a sędzia podyktował rzut karny dla elblążan, który na bramkę zamienił kapitan gospodarzy Daniel Baran.

Od początku drugiej połowy WARMIA wyszła na boisko zmobilizowana i zdeterminowana. Nasi piłkarze szybko zaczęli przeważać i stwarzać sobie dogodne sytuacje do zdobycia bramek. W 59 minucie indywidualna akcja Kamila Randzio zakończona została strzałem do bramki. Piłka minęła bramkarza OLIMPII 2004 i zza linii bramkowej wybił ją obrońca gospodarzy. Sędzia po chwili uznał gola i nakazał wznowienie gry od środka. Piłkarze OLIMPII 2004 nawet nie protestowali a tymczasem pan Stefanowicz podbiegł do asystenta i po chwili rozmowy z nim… odwołał swoją decyzję. Arbiter tłumaczył zawodnikom, że nie uznał bramki, ponieważ sędzia liniowy przez… przypadek włączył sygnalizator wskazujący głównemu sędziemu, że padł gol. Elbląski wieczór kabaretowy trwał w najlepsze a jego gwiazdą był sędzia Stefanowicz. Co ciekawsze – ten właśnie sędzia był obserwowany w tym meczu pod kątem awansu do … II ligi. Wypada tylko współczuć drugoligowcom.

Ostatnie 10 minut to szturm naszego zespołu na bramkę OLIMPII 2004. W 82 minucie Rafał Kozikowski był o włos od zdobycia gola, ale po jego strzale piłka trafiła w słupek. Gra do końca popłaca i w tym meczu nasi piłkarze pokazali, że niemożliwe czasem staje się możliwe. Ostatnia akcja meczu przyniosła rzut rożny dla WARMII. Pod bramką Imianowskiego znalazł się nawet nasz bramkarz Krzysztof Gieniusz. Po dośrodkowaniu Kozikowskiego powstało ogromne zamieszanie na polu karnym gospodarzy. Największą przytomnością wykazał się Konrad Kowalko, który znalazł drogę do siatki. Była 94 minuta i sędzia nie wznowił już gry od środka. Tym samym mecz zakończył się remisem, który zamknął naszym piłkarzom szansę na osiągnięcie pozycji w tabeli gwarantującej utrzymanie w lidze. Na podsumowanie sezonu i analizę przyczyn spadku do IV ligi przyjdzie czas. Teraz przed WARMIĄ dwa ostatnie mecze o honorowe pożegnanie z ligą.

05.06.2013 Elbląg, Stadion przy ul. Moniuszki

OLIMPIA 2004 Elbląg – WARMIA Grajewo 1:1 (1:0) 

Bramki: 1:0 Daniel Baran 19′ (rzut karny), 1:1 Konrad Kowalko 90′ + 4′

OLIMPIA 2004: 21. Imianowski – 4. Brzezicki, 16. Firlej, 13. Szawara (85′ 19. Śmigielski), 5. D.Zieliński – 8. Czerniewski (70′ 23. Kowalczyk), 9. Liszko (75′ 17. R.Zieliński), 20. Skierkowski, 10. Baran (Kpt) (85′ 19. Śmigielski) – 22. Miecznik, 11. Sawicki (60′ 7. Sadowski)

REZERWA: 1. Stankiewicz – 24. Nowosielski, 17. R.Zieliński, 15. Gortatowski, 23. Kowalczyk, 19. Śmigielski, 7. Sadowski

WARMIA: 1. Gieniusz – 5. Randzio, 20. M.Tuzinowski, 10. Kowalko, 4. Mikucki – 6. Chyliński, 17. Arciszewski (Kpt), 7. Kozikowski, 16. Sypytkowski (85′ 9. Baczewski) – 11. Gutowski, 8. Krukowski

REZERWA: 12. Boufał – 13. Lekenta, 9. Baczewski, 21. Koszczuk, 2. Grochowski

Sędzia: Paweł Stefanowicz (Suwałki)

Żółte kartki: Sadowski, Brzezicki (OLIMPIA 2004), M.Tuzinowski, Chyliński (WARMIA)

Widzów: 29

1′ Rozpoczęli grajewianie

4′ Pierwsze minuty to próby skonstruowania akcji przez gospodarzy, ale jak na razie pewnie spisuje się nasza defensywa i nie dopuszczamy piłkarzy OLIMPII 2004 do pola karnego WARMII

7′ Po otrzymaniu piłki z lewej strony boiska prawdziwą salwą popisał się Arciszewski, ale strzał nie był dobrze przygotowany i uderzona z ok. 30 metrów piłka ominęła bramkę

9′ Rośnie liczba kibiców na stadionie przy ul. Moniuszki – w 1 minucie było ich zaledwie 10 a teraz mamy już dokładnie 29 widzów 😉

10′ Pierwszy rzut rożny dla gospodarzy – dośrodkowanie wypiąstkowuje Gieniusz

12′ Na boisku nie dzieje się nic ciekawego – stąd łatwo można policzyć kibiców 😉 Jest ich niewiele więcej niż porządkowych

14′ Drugi rzut rożny dla OLIMPII – dośrodkowanie w nasze pole karne, ale Kowalko wybija piłkę

17′ Uderzenie głową Sawickiego mija bramkę Gieniusza

18′ Skandaliczna decyzja sędziego z Suwałk – w polu karnym czysty wślizg wykonał Mateusz Tuzinowski a sędzia przerwał grę, wydawało się, że ukarze zawodnika z Elbląga za symulowanie faulu a tymczasem pan Stefanowicz … podyktował rzut karny dla OLIMPII 2004

19′ Żółta kartka dla Mateusza Tuzinowskiego

19′ GOL. Po kuriozalnym rzucie karnym kapitan OLIMPII Daniel Baran pokonuje Gieniusza i przegrywamy 0:1

23′ Ładny strzał Gutowskiego z ponad 30 metrów broni Imianowski

25′ Pierwszy rzut rożny dla WARMII wywalczył Damian Gutowski

25′ Bardzo dobre dośrodkowanie Kozikowskiego, po którym „główkował” Tuzinowski, ale piłka trafiła w gąszcz zawodników OLIMPII. Za chwilę strzał Kozikowskiego broni bramkarz

27′ Rzut rożny dla elblążan – dośrodkowanie strąca głową Konrad Kowalko

31′ Było bardzo groźnie pod naszą bramką po tym jak Miecznik ograł Mikuckiego i z ostrego kąta strzelał na naszą bramkę, ale strzał był na szczęście niecelny

37′ Odbita piłka trafia do Kozikowskiego, który strzela bez namysłu na bramkę OLIMPII, ale jest to niecelny strzał

38′ Kapitalne uderzenie Szawary z rzutu wolnego z ok. 30 metrów odbija przed siebie Gieniusz a dobijający strzał Baran przenosi piłkę ponad poprzeczką – mieliśmy teraz sporo szczęścia

44′ Uderzenie Czerniewskiego wysoko ponad bramką Gieniusza

45′ Kolejny strzał na naszą bramkę – tym razem Brzezicki uderzył z 25 metrów, ale pewnie broni Gieniusz

45′ Sędzia Stefanowicz kończy pierwszą część meczu. Przegrywamy 0:1 po rzucie karnym, który wyprodukował arbiter

46′ Drugą połowę rozpoczynają gospodarze

47′ Dobrze zaczynamy grę – ładnie strzela Kozikowski, ale Imianowski nie dał się zaskoczyć

53′ Faul na Chylińskim z lewej strony okolic narożnika pola karnego – strzał z rzutu wolnego Kozikowskiego jest jednak bardzo nieudany

55′ Znakomita okazja do wyrównania – Krukowski dograł piłkę z prawej strony w pole karne, po czym próbował główkować Kozikowski, ale ubiegł go bramkarz OLIMPII. Dobrze zaczęła drugą połowę nasza drużyna

57′ Głupia strata Sypytkowskiego i przed szansą był Miecznik, ale zawodnik OLIMPII strzelił ponad bramką

59′ Niesamowita sytuacja i kolejna kompromitacja sędziego – akcja lewą stroną boiska Kamila Randzio, którego strzał na bramkę mija Imianowskiego, piłka wyraźnie przekracza linię bramkową. Gol dla WARMII? Ależ skąd!! Od czego jest na boisku pan Stefanowicz? Sędzia główny dopiero po chwili pokazuje środek boiska i uznaje gola, po czym…biegnie do sędziego bocznego i po konsultacji z nim zmienia decyzję, tłumacząc ją tym, że … liniowy przypadkiem sygnalizował gola. To jest już skandal co robią dziś suwalscy sędziowie!

60′ Zmiana w OLIMPII – za Sawickiego wchodzi na boisko Sadowski

65′ Groźnie pod naszą bramką, ale Gieniusz pewnie broni strzał z bliska Barana

70′ Strzał Czerniewskiego po rykoszecie od naszego obrońcy broni Gieniusz

70′ Zmiana w OLIMPII 2004 – za Czerniewskiego wchodzi na boisko Kowalczyk

72′ Rzut rożny dla gospodarzy – po dośrodkowaniu wybija piłkę głową Arciszewski

75′ Zmiana w OLIMPII 2004 – Robert Zieliński zmienia Andrzeja Liszko

76′ Rzut rożny dla WARMII, ale bez zagrożenia pod bramką gospodarzy po dośrodkowaniu

81′ Znów rzut rożny dla grajewian i znowu piłkę wybijają obrońcy gospodarzy

82′ Kozikowski strzela z pola karnego – piłkę musnął Imianowski, po czym odbija się ona od słupka bramki OLIMPII i wychodzi w pole!

84′ Żółta kartka dla Piotra Chylińskiego

85′ Zmiana w WARMII – za Sypytkowskiego wchodzi Baczewski

85′ Zmiana także w OLIMPII za Barana wchodzi na boisko Śmigielski

90′ Nasi piłkarze walczą o remis, ale gramy przeciwko gospodarzom wspartym sędzią Stefanowiczem – kolejne niezrozumiałe decyzje arbitra z Suwałk

90′ Sędzia doliczył 3 minuty do regulaminowego czasu gry

90′ + 1′ Żółta kartka dla Sadowskiego

90′ + 2′ Żółta kartka dla Brzezickiego

90′ + 3′ Rzut rożny dla atakującej WARMII

90′ + 4′ GOOOOOOOOOOOOOOOOLLL!!! Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego wykonywanym przez Kozikowskiego zamieszanie pod bramką OLIMPII i Konrad Kowalko z bliska strzela gola na 1:1, po czym nieudolny sędzia kończy mecz!

To zdjęcie doskonale oddaje przebieg meczu w Elblągu. W roli głównej wystąpił arbiter Stefanowicz – piłkarze byli na dalszym planie…