PODSUMOWANIE RUNDY JESIENNEJ (CZĘŚĆ III )

III LIGA PODLASKO – WARMIŃSKO – MAZURSKA

WSTĘP

Sezon 2011/2012 jest czwartym po reorganizacji rozgrywek III ligi. Od sezonu 2008/2009 rozgrywki toczą się w ośmiu grupach. W każdej z grup rywalizują zespoły z dwóch województw. Oceniając reorganizację nie sposób uniknąć refleksji. Poziom sportowy dramatycznie spadł i nadal spada. W naszej grupie III ligi spotkały się biedne zespoły z Podlasia z biednymi zespołami z Warmii i Mazur. Od lat oba województwa są białymi plamami na futbolowej mapie Polski. Nietrudno było przewidzieć, że nasza grupa III ligi będzie jedną ze słabszych w kraju, o ile nie najsłabszą. Plusem reorganizacji miało być obniżenie kosztów dla klubów. Jest to jednak niewielki plus i najczęściej pozorne obniżenie. Stawki sędziowskie PZPN utrzymał z poprzedniej III ligi, gdy tak naprawdę występujemy na IV poziomie rozgrywek! Opłaty regulaminowe również pozostały na tym samym poziomie. Wyjazdy na mecze nie są dużo tańsze, ponieważ koszt transportu do Braniewa nie różni się mocno od tego do Piotrkowa Trybunalskiego. Dla samych zawodników i potencjalnych sponsorów klubu inny wymiar miał mecz w III lidze w poprzednim kształcie (województwa: podlaskie, warmińsko – mazurskie, łódzkie i mazowieckie) na przykład w Warszawie z GWARDIĄ a inny wymiar ma występ przeciwko MKS Korsze… W jakiej sytuacji finansowej są kluby łatwo sprawdzić przeglądając… zatrudnionych w nich trenerów. Ze względów finansowych już w ośmiu klubach w naszej III lidze zespół prowadzą grający trenerzy. Z jednej strony daje to możliwość ograniczenia kosztów klubu a także zdobycia doświadczenia trenerskiego dla kończących najczęściej karierę zawodniczą piłkarzy ale z drugiej… czy ktoś zna przypadek prowadzenia zespołu przez grającego trenera na poziomie choćby polskiej ekstraklasy??? Być może to właśnie przykład WARMII Grajewo, która przez zatrudnienie Piotra Pawluczuka a później Marcina Strzelińskiego pokazała, że z grającym trenerem można osiągać w naszej lidze dobre wyniki dał sygnał innym klubom. Faktem jest, że kilka lat temu na poziomie III ligi nie zdarzały się przypadki, aby zespół prowadził szkoleniowiec jednocześnie występujący na boisku.

SĘDZIOWIE.

Rozgrywki w naszej grupie III ligi prowadzą na zmianę związki regionalne. W ubiegłym sezonie był to Podlaski Związek Piłki Nożnej a w bieżącym Warmińsko – Mazurski. To związek opracowuje terminarze, weryfikuje zawody i dokonuje obsady sędziowskiej na mecze. Sędziowanie to temat rzeka… W niektórych meczach było skandaliczne. W zakończonej rundzie jesiennej ogólny poziom sędziowania oceniam i tak wyżej niż w poprzednich sezonach. W mojej opinii najlepszym sędzią, który sędziował mecz WARMII jesienią był Marcin Szczerbowicz z Olsztyna (mecz HURAGAN Morąg – WARMIA 0:0). Bardzo pozytywne wrażenie zrobił młody sędzia Jerzy Czarniecki (mecz WARMIA – DĄB 3:1). Na przeciwległym biegunie umieściłbym kilku innych – skandalem było sędziowanie meczu w Kętrzynie z GRANICĄ przez pana Olgierda Kowalskiego. Wielka krytyka spadła na sędziego Adama Ignaczuka po ostatnim meczu z MOTOREM Lubawa, ale ten sędzia przyzwyczaił nas już do takiego a nie innego poziomu sędziowania. Panuje pogląd, że sędziowie z Olsztyna są lepsi od tych z Białegostoku. Nie do końca się z tym zgadzam – zarówno wśród jednych jak i drugich znajdują się… perły i wieprze.

KLUBY.

Na mecie rundy jesiennej pierwsze miejsce zajmuje START Działdowo, który o 4 punkty wyprzedza WARMIĘ i aż o 9 OLIMPIA 2004 Elbląg.

1. START Działdowo – piłkarze z południa województwa warmińsko – mazurskiego mają za sobą dobrą rundę. Jest to doświadczony, wyrównany zespół bez gwiazd. Widać w grze tej drużyny duży postęp od czasu, gdy trenerem działdowian został Wojciech Tarnowski. START jest jednym z nielicznych klubów w naszej lidze posiadającym sponsora. Firma KOMBET zajmująca się produkcją i sprzedażą prefabrykatów budowlanych z betonu od kilku lat wspiera klub z Działdowa. Na dziś START wydaje się być głównym kandydatem do II ligowego awansu. W rundzie jesiennej piłkarze lidera rozgrywek zanotowali właściwie tylko jedną dużą wpadkę przegrywając w Kętrzynie z GRANICĄ 0:3.

Najlepsi zawodnicy: Michał Tomczak, Marcin Ogrodowczyk

Najlepszy strzelec: 4 – Krzysztof Dąbkowski, Marcin Ogrodowczyk, Mariusz Opałka, Marcin Tomczak

3. OLIMPIA 2004 Elbląg – beniaminek z Elbląga to ciekawy zespół i dość wyjątkowy klub. Jego prezesem jest – co jest swego rodzaju sensacją – ksiądz Paweł Guminiak, będący jednocześnie diecezjalnym duszpasterzem sportowców. Obiekt i sztab ludzi uczestniczący w organizacji meczu w Elblągu budziły moje najwyższe uznanie. OLIMPIA 2004 zajęła wysokie trzecie miejsce i być może włączy się wiosną do walki o awans.  Zawodnikom z Elbląga przydarzyła się wysoka porażka na własnym stadionie z OLIMPIĄ Zambrów aż 0:4.

Najlepsi zawodnicy: Anton Kolosov, Kamil Kopycki, Karol Styś

Najlepszy strzelec: 11 – Anton Kolosov

4. CONCORDIA Elbląg – to kolejny sezon, w którym CONCORDIA jest w czołówce tabeli. Pomimo znaczących osłabień w przerwie letniej klub z Elbląga zameldował się na półmetku rozgrywek na wysokim IV miejscu. CONCORDIA to klub, którzy stworzyli od podstaw pasjonaci piłki nożnej: Mirosław Pelc Janusz Załucki, Andrzej Pelc i Wojciech Szymański w maju 1987 r. Sponsorem klubu jest Zakład Produkcji Mebli CONCORDIA, którego właścicielami są panowie Pelcowie. CONCORDIA jesienią grała nierówno – potrafiła pokonać na wyjeździe START Działdowo i przegrać z ORŁEM Kolno.

Najlepsi zawodnicy: Tomasz Sambor, Łukasz Nadolny, Daniel Ciesielski

Najlepszy strzelec: 8 – Łukasz Nadolny

5. OLIMPIA Zambrów – zespół, który wygrał III ligę w poprzednim sezonie zajął dopiero V miejsce w tabeli. Jest to dużym rozczarowaniem, ponieważ pomimo rezygnacji z awansu do II ligi zambrowianie poważnie się wzmocnili zawodnikami z II-ligową przeszłością. W lato do OLIMPII przyszli m.in. Grzegorz Jóźwiak, Mateusz Butkiewicz z SOKOŁA Sokółka, Michał Steć z JAGIELLONII Białystok, Łukasz Grzybowski z RUCHU Wys. Mazowieckie oraz Mariusz Baranowski. Tych zawodników w swojej kadrze chciałby mieć każdy klub naszej III ligi! Jeśli dodać do nich tak dobrych piłkarzy jak Łukasz Piłatowski i Krzysztof Zalewski wyjdzie nam, że OLIMPIA mając tak mocną kadrę powinna w cuglach ponownie wygrać ligę. Zespołowi z Zambrowa wciąż jednak coś przeszkadzało – sędziowie, poprzeczki, słupki, kontuzje… Może nowi piłkarze potrzebują czasu, aby się zgrać z zespołem? Znając jednak fachowość trenera Krzysztofa Zalewskiego już na wiosnę OLIMPIA szybko dołączy do ścisłej czołówki tabeli. Jesienią zambrowianie wygrali na wyjeździe z OLIMPIĄ 2004 Elbląg aż 4:0 by w innym wyjazdowym meczu zaledwie zremisować z CZARNYMI Olecko 1:1 (zresztą podobna wpadka zdarzyła się WARMII).

Najlepsi zawodnicy: Łukasz Piłatowski, Michał Steć, Krzysztof Zalewski

Najlepszy strzelec: 6 – Łukasz Grzybowski

6. MOTOR Lubawa – klub z Lubawy w ubiegłym sezonie ledwo uratował się przed spadkiem z ligi. W rundzie jesiennej prezentował się bardzo dobrze i dwukrotnie nieznacznie pokonał WARMIĘ 1:0. Trenerem zespołu jest Tomasz Zakierski i widać po grze lubawian znaczny postęp dzięki jego pracy. Choć przegraliśmy z MOTOREM dwa mecze, to sierpniowy był skutkiem naszej słabej gry, ale listopadowy efektem dobrej gry podopiecznych Zakierskiego. MOTOR rozpoczął rundę od wysokiej porażki w Łomży, ale od drugiej kolejki wygrał pięć kolejnych spotkań i był nawet liderem tabeli.

Najlepsi zawodnicy: Piotr Piceluk, Tomasz Zakierski, Jarosław Chodowiec

Najlepszy strzelec: 5 – Jarosław Chodowiec

7. ŁKS 1926 Łomża – beniaminek, który w cuglach wygrał podlaską IV ligę zaczął sezon od zwycięstwa 3:0 nad MOTOREM Lubawa i chyba po tej wygranej działacze z Łomży stracili poczucie rzeczywistości. Zbyt wiele osób uwierzyło, że ŁKS szturmem zdobędzie drugoligowy awans. Tymczasem łomżyńscy piłkarze dopiero w … XVII kolejce wygrali swój pierwszy wyjazdowy mecz w Kętrzynie. W trakcie rundy pracę stracił Mirosław Dymek wraz ze swoim asystentem. Trener, który swojej pracy nadaje pełen profesjonalizm nie był równorzędnym partnerem dla bujających w obłokach działaczy i niektórych zawodników łomżyńskiego klubu. Zespół, który ma duży potencjał, najliczniejszą grupę kibiców i najlepszy stadion w naszej lidze musi okrzepnąć i nabrać doświadczenia. ŁKS-owi zdarzyły się kompromitujące wpadki – porażka w Łapach 0:3 a zwłaszcza u siebie z MKS Korsze 1:2.  

Najlepsi zawodnicy: Michał Hryszko, Mateusz Laskowski, Patryk Szymański

Najlepszy strzelec: 6 – Patryk Szymański

8. ORZEŁ Kolno – piłkarze trenera Ryszarda Borkowskiego po wywalczeniu awansu do III ligi i solidnych wzmocnieniach doświadczonymi zawodnikami (Sakowicz, Karankiewicz, Piesiecki, Guzowski, Stachelski) osiągnęli niezły wynik. ORZEŁ wygrał aż 4 mecze na wyjeździe. Piłkarze z Kolna trzy razy przegrali różnicą trzech goli: z GRANICĄ Kętrzyn 1:4,  STARTEM i WARMIĄ po 0:3. Jednak pracę grajewianina Ryszarda Borkowskiego należy ocenić wysoko. ORZEŁ nie powinien mieć problemów z utrzymaniem się w lidze.

Najlepsi zawodnicy: Adrian Karankiewicz, Paweł Piesiecki, Radosław Guzowski

Najlepszy strzelec: 5 – Adrian Karankiewicz  

9. HURAGAN Morąg – podopieczni Czesława Żukowskiego po odejściu kilku podstawowych zawodników prezentują się gorzej niż w poprzednich sezonach. Wicemistrz naszej ligi w ub. sezonie jesienią stracił sporo punktów, ale to wciąż mocna drużyna. HURAGAN ma bardzo młody skład. Działacze z Morąga ten sezon poświęcają na ogranie młodzieży.

Najlepsi zawodnicy: Grzegorz Kulpaka, Przemysław Płoszczuk, Dariusz Boczko

Najlepszy strzelec: 6 – Grzegorz Kulpaka

10. DĄB Dąbrowa Białostocka – duże rozczarowanie rundy. Mocny kadrowo zespół z niezłym budżetem (dzięki wspaniałej, wzorcowej wręcz współpracy samorządu miasta z klubem), dobry trener a jednak wyniki były mocno poniżej oczekiwań. Zapłacił za to jak zwykle w takich sytuacjach trener – w trakcie rundy Mariusza Kulhawika zmienił Jacek Markiewicz, który jeszcze w ub. sezonie grał w ekstraklasie! Piłkarze z Dąbrowy Białostockiej byli autorami najwyższego zwycięstwa w rundzie jesiennej, gdy pokonali CZARNYCH Olecko aż 8:0. Pięć bramek w tym meczu zdobył Michał Fidziukiewicz, który prowadzi w klasyfikacji strzelców. Moim zdaniem DĄB w rundzie wiosennej szybko awansuje w górę tabeli.

Najlepsi zawodnicy: Michał Fidziukiewicz, Jacek Markiewicz, Robert Speichler

Najlepszy strzelec: 13 – Michał Fidziukiewicz

11. GRANICA Kętrzyn – beniaminek zaczął bardzo dobrze, ale zanotował sporo zaskakujących porażek. GRANICA to mocny zespół, który w meczu z WARMIĄ prezentował się znakomicie. Dochodzące informacje o złym stanie finansów tego klubu być może mają duży wpływ na postawę zawodników. GRANICA obok MKS Korsze była zespołem bezkompromisowym – zremisowała tylko 1 mecz!

Najlepsi zawodnicy: Paweł Kowalewski, Szymon Szmelc, Kamil Piątkowski

Najlepszy strzelec: 11 – Paweł Kowalewski

12. MKS Korsze – to specyficzny klub z niewielkiego miasteczka, który jest oparty praktycznie wyłącznie na własnych wychowankach. Runda jesienna nie była udana dla piłkarzy MKS. Zatracił gdzieś swój strzelecki instynkt Piotr Kozłowski, który był najlepszym strzelcem tego zespołu w ub. sezonie. Korszanie osiągnęli dwa bardzo wartościowe wyniki – pokonali w Łomży ŁKS 2:1 oraz u siebie HURAGAN Morąg aż 4:1. MKS to nieobliczalny zespół, który stać na sprawianie dużych niespodzianek.

Najlepsi zawodnicy: Piotr Kozłowski, Michał Miller, Krzysztof Piwiszkis

Najlepszy strzelec: 8 – Michał Miller

13. MRĄGOWIA Mrągowo – zespół z Mrągowa po odejściu trenera Andrzeja Biedrzyckiego i najlepszego strzelca Piotra Karłowicza miał słabą rundę. Trener Rafał Szwed chyba zdenerwowany nieporadnością swoich piłkarzy zdecydował się nawet na … wznowienie kariery piłkarskiej. MRĄGOWIA bez wzmocnień zapewne będzie walczyła o utrzymanie. Piłkarze z Mrągowa przez pięć ostatnich meczów w rundzie jesiennej nie byli w stanie zdobyć ani jednej bramki.

Najlepsi piłkarze: Daniel Chiliński, Łukasz Majak, Michał Ruszkiewicz

Najlepszy strzelec: 7 – Daniel Chiliński

14. POGOŃ Łapy – zespół z Łap przez wielu obserwatorów był typowany jako główny kandydat do spadku. Jednak grający trener Andrzej Olszewski dokonywał ze swoimi zawodnikami sporych osiągnięć – na przykład zwycięstwo z ŁKS 1926 Łomża 3:0. POGOŃ ma kłopoty kadrowe, ale znając ambicję trenera tego zespołu na pewno będą walczyć o utrzymanie w lidze.

Najlepsi zawodnicy: Andrzej Olszewski, Mariusz Łapiński, Łukasz Minow

Najlepszy strzelec: 3 – Mariusz Łapiński

15 – ZATOKA Braniewo – po meczu w pierwszej kolejce, który WARMIA zremisowała w Braniewie 2:2 wydawało się, że ZATOKA będzie walczyć o czołowe miejsca w lidze. W przerwie letniej działacze z Braniewa transferowali z CONCORDII Elbląg króla strzelców ubiegłego sezonu Kamila Graczyka. Graczyk wraz ze znanym ze skuteczności w poprzednich sezonach Danielem Komorowskim mieli stworzyć zabójczy atak ZATOKI. Tymczasem zawodnicy ci zdobyli razem 9 goli a najlepszym strzelcem ZATOKI w rundzie jesiennej okazał się Łukasz Wolak.

Najlepsi zawodnicy: Łukasz Wolak, Daniel Komorowski, Kamil Graczyk

Najlepszy strzelec: 8 – Łukasz Wolak

16. CZARNI Olecko – zespół z Olecka był zdecydowanym outsiderem rozgrywek. Drużyna oparta na własnych wychowankach zanotowała jednak niespodziewane zwycięstwo nad GRANICĄ Kętrzyn 2:0. Swoistym fenomenem jest patent, jaki posiedli piłkarze z Olecka na osiąganie remisów z zespołami z dawnego województwa łomżyńskiego. Swoje cztery remisy CZARNI osiągnęli z OLIMPIĄ Zambrów, WARMIĄ Grajewo, ŁKS 1926 Łomża i ORŁEM Kolno. CZARNI po wycofaniu się sponsora grają swoimi zawodnikami i liczą się ze spadkiem z ligi. Kluczowym zadaniem, jakie postawili sobie działacze z Olecka było oddłużenie klubu. I choć drużyna prowadzona przez grającego trenera Kamila Szarneckiego wydaje się być pewnym kandydatem do spadku, to na pewno nie można sobie dodawać punktów przed meczem z tym zespołem.

Najlepsi zawodnicy: Kamil Szarnecki, Arkadiusz Cichocki, Daniel Bogdanowicz

Najlepszy strzelec: 2 – Arkadiusz Cichocki