PRZYGOTOWANIA I POWROTY.

W środę 8 lipca po miesięcznej przerwie piłkarze III-ligowej WARMII Grajewo powrócili do zajęć treningowych.

Sporo działo się w Klubie od ostatniego meczu sezonu 2014/2015 który nasi piłkarze przegrali na własnym boisku z MKS Korsze 0:2 kontynuując i… kończąc tym samym niechlubną passę trzech kolejnych meczów bez zdobytego gola (0:0 z DĘBEM, 0:6 z SOKOŁEM Ostróda i 0:2 z MKS Korsze) w sezonie 2014/2015. Pomimo porażki i nieszczególnie udanej rundy wiosennej pod wodzą trenera Mirosława Dymka (bilans 16 meczów zespołu prowadzonego przez tego szkoleniowca to zaledwie 12 punktów, 2 zwycięstwa, 6 remisów i aż 8 porażek, 16 bramek zdobytych i 30 straconych) nasz zespół utrzymał się w III lidze zajmując 14-tą pozycję – ostatnie z miejsc, które zapewniały utrzymanie. Jak się jednak później okazało utrzymanie zapewniłoby WARMII nawet 17 miejsce… Sytuacja w III lidze szybko po zakończeniu sezonu zaczęła przypominać komedię. Po barażowym sukcesie OLIMPII Zambrów, która pokonała w dwumeczu STAL Rzeszów i awansowała do II ligi utrzymała się w naszej lidze ROMINTA Gołdap, która zajęła kolejne miejsce za naszym zespołem. Do III ligi awansowały z IV ligi cztery zespoły: z grupy podlaskiej WISSA Szczuczyn i KS Michałowo a z grupy warmińsko – mazurskiej GRANICA Kętrzyn i GKS Wikielec. Ale jeden z nich awansował… tylko teoretycznie. Szybko po zakończeniu sezonu z awansu zrezygnował klub z Michałowa. Ofertę promocji do III ligi otrzymał trzeci w IV lidze podlaskiej RUCH Wysokie Mazowieckie, ale ten klub też nie był zainteresowany startem w wyższej lidze. Podlaski Związek Piłki Nożnej zaproponował wówczas udział w III lidze DĘBOWI Dąbrowa Białostocka, który zajął XVI miejsce w końcowej tabeli III ligi. Klub z Dąbrowy Białostockiej również nie zdecydował się przyjąć tej propozycji. W tej sytuacji skład III-ligowców uzupełnił przedostatni w tabeli START Działdowo. Tym samym na 18 zespołów w III lidze aż 13 to przedstawiciele województwa warmińsko – mazurskiego a tylko 5 reprezentuje nasze województwo. Działacze trzecioligowych klubów z niecierpliwością czekali na zjazd PZPN, który 9 lipca według nieoficjalnych informacji miał odwołać zaplanowaną na sezon 2016/2017 reorganizację rozgrywek III ligi i powrót do jej poprzedniej formy – grup składających się z zespołów z czterech a nie dwóch jak obecnie województw. Tymczasem do żadnego odwołania reorganizacji nie doszło i tym samym rozpoczynający się za miesiąc sezon 2015/2016 będzie trudnym sezonem dla wielu zespołów. Pozostanie w nowej III lidze zagwarantuje miejsce w pierwszej szóstce końcowej tabeli. Spadnie co najmniej 12 zespołów a nowa III liga w naszym regionie będzie obejmowała swoim zasięgiem oprócz obecnych województw podlaskiego i warmińsko – mazurskiego także mazowieckie i łódzkie.

Tyle o kształtowaniu składu trzecioligowców. Wróćmy do sytuacji w WARMII. Tuż po zakończonym sezonie z naszym Klubem pożegnał się trener Mirosław Dymek, który wybrał propozycję klubu z Ełku. Powtórzyła się więc historia z 2007 roku, gdy ten sam szkoleniowiec prowadził WARMIĘ tylko w rundzie wiosennej. Wtedy w sezonie 2006/2007 WARMIA zajęła 14 miejsce (na 16 zespołów) dokładnie to samo, które pod wodzą trenera Dymka zajęliśmy w zakończonym niedawno sezonie (tym razem na 18 zespołów). Szczypta statystyki: dorobek dwóch rund Mirosława Dymka w roli szkoleniowca WARMII Grajewo to 31 meczów, 30 punktów, 7 zwycięstw, 9 remisów i 15 porażek. Bramki: 30 zdobytych i 44 stracone.

W obliczu odejścia trenera Zarząd Klubu postanowił zaproponować funkcję szkoleniowca zespołu Marcinowi Strzelińskiemu, a więc trenerowi, którego udziałem były największe sukcesy naszego Klubu w rozgrywkach ligowych w ostatnich latach. W swoim pierwszym sezonie po objęciu zespołu w lipcu 2010 roku WARMIA z trenerem Strzelińskim zajęła piąte miejsce w końcowej tabeli, by w kolejnym 2011/2012 poprawić tą lokatę i zakończyć sezon na wysokiej czwartej pozycji – najwyższej w dotychczasowej historii występów naszego zespołu w III lidze. Obejmując zespół Marcin Strzeliński zamierza też pomóc WARMII na boisku a więc zbliżający się sezon będzie jego ósmym w naszym Klubie. Urodzony 26 stycznia 1981 roku Marcin Strzeliński jest wychowankiem JAGIELLONII Białystok. Po występach w białostockim klubie grał także w ŁKS Łomża, WIGRACH Suwałki i KS Michałowo. Do WARMII Marcin przybył w lipcu 2007 roku i (z półroczną przerwą) był związany z naszym Klubem aż do końca sezonu 2013/2014. Bilans jego występów na boisku w barwach WARMII w meczach ligowych to 190 występów i 44 gole. W roli szkoleniowca Marcin Strzeliński prowadził WARMIĘ w 85 spotkaniach. Ich bilans to 125 zdobytych punktów, 35 zwycięstw, 20 remisów i 30 porażek oraz 117 strzelonych goli i 106 straconych. Poprzedni sezon Marcin spędził w PUSZCZY Hajnówka, której od października 2014 roku był grającym trenerem i najlepszym strzelcem zespołu.

W porównaniu z rundą wiosenną w składzie naszego zespołu nastąpi klika zmian. Do pracy w Wielkiej Brytanii wyjechał obrońca Wojciech Koszczuk. Za trenerem Dymkiem skuszony propozycją ełckiego klubu podążył Kacper Jagłowski i najprawdopodobniej będzie on w nowym sezonie występował w PŁOMIENIU. Już w trakcie rundy wiosennej przerwał treningi Rafał Kozikowski. Tyle o stratach kadrowych. Pomimo propozycji z innych klubów zostają w WARMII na kolejny sezon zawodnicy z Białegostoku: Krzysztof Gieniusz, Damian Zubowski i Tomasz Dzierzgowski. Oprócz powrotu Marcina Strzelińskiego kolejnym powrotem do naszego Klubu będzie wznowienie treningów w WARMII przez 36-letniego Maksyma Mirvę. Zawodnik będący jedną z ikon naszego Klubu zdecydował się wznowić treningi i powrócić do zespołu, którego barwy reprezentował od stycznia 2004 do grudnia 2011. Bardzo wierzymy, że doświadczenie i umiejętności powracających do naszego Klubu zawodników będą dużym wsparciem dla drużyny. Na dzień dzisiejszy nie są planowane inne transfery do Klubu. W dalszym ciągu stawiamy na zawodników wychowanych w Grajewie. W nadchodzącym sezonie planujemy wprowadzać do zespołu najzdolniejszych zawodników zespołu juniorów młodszych trenera Józefa Matysiewicza. Znając jego zdolności szkoleniowe i organizacyjne już wkrótce na pewno WARMIA będzie miała dużą pociechę z kolejnych wychowanków.

Okres przygotowań do sezonu 2015/2016 nasi piłkarze przepracują na grajewskich obiektach. Treningi rozpoczęły się w środę 8 lipca na boisku Stadionu Miejskiego, ale ze względu na to, że właściciel obiektu (MOSiR Grajewo) zdecydował się na renowację murawy od poniedziałku na dwa tygodnie piłkarze będą musieli przenieść się na boisko przy klubie Hades. Start rozgrywek III ligi w sezonie 2015/2016 zaplanowany jest na 8 sierpnia. W pierwszym meczu nowego sezonu WARMIA zmierzy się z beniaminkiem III ligi GKS Wikielec w położonym w pobliżu Iławy Wikielcu. Najprawdopodobniej ten mecz odbędzie się w piątek 7 sierpnia o godzinie 19:00. Pierwszy mecz nowego sezonu w Grajewie odbędzie się w środę 12 sierpnia a przeciwnikiem WARMII będzie HURAGAN Morąg. Szczegółowy terminarz rundy jesiennej opublikuję już wkrótce.

W okresie przygotowawczym nasz zespół rozegra sześć spotkań kontrolnych, które zaplanowane są w następujący sposób:

– 15.07 (środa) POJEZIERZE Prostki

– 18.07 (sobota) MRĄGOWIA Mrągowo

– 22.07 (środa) OSTROVIA Ostrów Mazowiecka

– 25.07 (sobota) ROMINTA Gołdap

– 29.07 (środa) NAREW Ostrołęka

– 01.08 (sobota) ZNICZ Biała Piska

Mecze te planowo mają być rozegrane w Grajewie. Informację o godzinach ich rozpoczęcia będzie można znaleźć na Facebook’owym profilu WARMII oraz stronie http://kswarmiagrajewo.org


Marcin Strzeliński znów założy koszulkę WARMII Grajewo