PIERWSZY RAPORT Z PRZYGOTOWAŃ

WRACAMY

 

Po zimowej przerwie czwartoligowy zespół WARMII Grajewo powrócił do zajęć treningowych w połowie stycznia. Po nieudanej rundzie wiosennej czas na solidną pracę i walkę o jak najwyższą pozycję w lidze.

Nasi piłkarze trenują na grajewskich obiektach, jak co roku udostępnianych i znakomicie przygotowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom MOSiR. Tej współpracy zazdrości nam większość działaczy sportowych z regionu, którzy słusznie stawiają ją za wzór tego jak powinien funkcjonować sport w mieście.

 

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Zarząd Klubu już na pierwszych zajęciach przedstawił zawodnikom informację o wprowadzonych zmianach, mających na celu poprawę treningowej frekwencji, a które zostały ustalone na grudniowym spotkaniu Zarządu z trenerem Zawadzkim. Frekwencja na treningach jest zadowalająca, choć oczywiście nie brakuje problemów (m.in. COVID, praca zawodowa)

 

ZMIANY W KADRZE 

 

Już przed końcem rundy jesiennej pożegnał się z Klubem Marcin Arciszewski, który zdecydował się na zakończenie gry. Oprócz niego jesienią przerwali treningi z różnych powodów: Łukasz Domurat, Wojciech Koszczuk i Kuba Kwieciński. Łukasz Wojno, który w lidze pokazał się z bardzo dobrej strony i obok Pawła Kossyka był najskuteczniejszym naszym zawodnikiem (7 goli!) dostał się do straży pożarnej i odbywa 3-miesięczne szkolenie. Nadal jest naszym zawodnikiem, ale ze względu na szkolenie nie bierze udziału w treningach.

 

Zimowe okienko transferowe jest specyficzne na tym poziomie rozgrywek. Zawodnicy związani są z klubami na podstawie deklaracji gry amatora podpisanej na cały sezon. Kluby nie zgadzają się na transfery bezgotówkowe, a ceny za transfery definitywne lub wypożyczenia są często delikatnie mówiąc oderwane od rzeczywistości. Dlatego bardzo trudno o pozyskanie wartościowych zawodników zimą. Ze względu na odejście aż 4 obrońców, Zarząd Klubu czekało sporo pracy i konieczne było przede wszystkim uzupełnienie strat w linii obrony. Już w grudniu działacze szybko porozumieli się z powracającym zza granicy Mateuszem Maliszewskim. Urodzony 3 stycznia 1998 roku w Białymstoku wysoki (niemal 190 cm) obrońca jest wychowankiem JAGIELLONII Białystok. W sezonie 2014/15 i 2015/16 był w kadrze ekstraklasowego zespołu. Później Mateusz był wypożyczany do III-ligowych zespołów: TURA Bielsk Podlaski, ZNICZA Biała Piska i do czerwca 2021 OLIMPII Zambrów. W tych klubach zagrał dokładnie 102 mecze na poziomie III ligi. Jesienią przebywał prywatnie za granicą. Mimo młodego wieku jest to już doświadczony zawodnik, bardzo chwalony za swoją grę w każdym z dotychczasowych klubów.  Liczymy, że będzie istotnym wzmocnieniem linii defensywnej naszej drużyny. Nowy obrońca WARMII przychodzi do naszego Klubu na mocy transferu definitywnego z białostockiej JAGIELLONII.

 

 

W styczniu na zajęciach treningowych pojawili się dwaj inni zawodnicy: obrońca Damian Wileński i napastnik Szymon Tuttas (obaj ostatnio MAZUR Wydminy). Trenują z zespołem i o tym, czy zostaną z nami zadecyduje w najbliższym czasie trener Leszek Zawadzki. Tuttas to rodzony brat bardziej znanego Tomasza, a także kuzyn grającego dawniej w naszym Klubie Mariusza, którego dobrze wspominają starsi kibice WARMII.

 

Z naszym zespołem trenował również 21-letni Patryk Ołów. Wychowanek suwalskich WIGIER, grający jesienią w ZNICZU Biała Piska występujący na pozycji skrzydłowego lub napastnika. Podjętą decyzją zawodnik jednak na wiosnę nie będzie reprezentował barw WARMII, miało to być płatne wypożyczenie do końca czerwca.

 

Pracujemy, by w najbliższym czasie ogłosić transfer jeszcze jednego zawodnika, którego bardzo potrzebujemy pod kątem wzmocnienia linii ofensywnej. Na jego pozyskaniu zależy nam od dawna, a z racji, że transfery podobno lubią ciszę, zaczekajmy jeszcze kilka chwil aż wszystko będzie dopięte…

 

Oprócz zupełnie nowych piłkarzy warto przypomnieć o trzech, na których bardzo liczymy, ale z powodu kontuzji mieli oni praktycznie straconą rundę jesienną. Tomasz Dzierzgowski i Paweł Zaniewski są po operacjach i rehabilitują się w celu powrotu na boisko. Dzierzgowski trenuje już z pełnym obciążeniem i na kolejny mecz sparingowy ze SPARTĄ Augustów powinien już być gotowy do gry. Operacja Zaniewskiego była bardziej skomplikowana i zanim ten zawodnik wróci do gry upłynie jeszcze trochę czasu. Paweł ciężko pracuje i jest zdeterminowany by wreszcie zagrać dla WARMII w meczu o punkty. Wspieramy go i cierpliwie czekamy. Trzecim zawodnikiem, którego ostatnio na boisku brakowało to Kamil Randzio, borykający się z urazem. Kamil trenuje i wygląda na to, że najgorsze już za nim, ale również potrzebuje jeszcze chwili aby wrócić do kadry meczowej.

 

Do zawodników pierwszego zespołu dołączył z rezerw Arkadiusz Mazurek, wychowanek naszej Akademii, który ma szansę na stałe dołączyć do czwartoligowej drużyny. Arek bardzo solidnie pracuje na uznanie trenera Zawadzkiego i wszystko pozostaje w jego nogach aby na stałe pozostać w pierwszej drużynie.

 

Na okres przygotowawczy do rundy wiosennej zaplanowane zostały następujące mecze kontrolne:

 

29.01. GRANICA Kętrzyn w Kętrzynie (porażka 0:3)

05.02. MAZUR Ełk w Ełku (odwołany z powodu problemów kadrowych MAZURA)

12.02. CZARNI Olecko w Olecku (zwycięstwo 9:0)

19.02. SPARTA Augustów w Augustowie

26.02. ROMINTA Gołdap w Ełku

05.03. NAREW Ostrołęka w Ostrołęce

 

SPARINGI

 

KĘTRZYN

 

Pierwszy sparing w 2022 roku nasz zespół zagrał w Kętrzynie z prowadzoną przez byłego reprezentanta Polski Adama Fedoruka GRANICĄ Kętrzyn. GRANICA zajmuje po rundzie jesiennej piąte miejsce w uznawanej za o wiele mocniejszą od podlaskiej forBET IV lidze warmińsko – mazurskiej.

 

WARMIA pojechała na mecz bez kilku zawodników, których zabrakło z różnych powodów (Randzio, Dzierzgowski, Zaniewski – rehabilitacja, Maliszewski, Wójcicki, Krupa – praca). Nasz zespół już w pierwszej minucie spotkania powinien był objąć prowadzenie, ale po akcji Kondratowicza w doskonałej sytuacji przestrzelił Mikucki. Ten sam zawodnik nie wykorzystał jeszcze jednej okazji, gdy w 8 minucie jego strzał obronił bramkarz gospodarzy. W 13 minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i błędzie naszej obrony Czerniakowski zdobył prowadzenie dla GRANICY. W 27 minucie po akcji aktywnego Kondratowicza piłkę do bramki wbił Ołów, ale pomógł sobie przy tym ręką i gol nie został uznany. W odpowiedzi kętrzynianie wykorzystali prostą stratę piłki naszego obrońcy i w 35 minucie zdobyli drugiego gola. Szkoda, bo w pierwszej połowie gra naszego zespołu jak na pierwszy rozgrywany w tym roku mecz na dużym boisku była całkiem przyzwoita. W drugiej połowie, po wejściu zawodników z naszej rezerwy GRANICA, dla której był to drugi tegoroczny sparing zdecydowanie przeważała. Ta przewaga została udokumentowana tylko jednym golem, ale na początku drugiej części gry Łukasz Sobolewski popisał się obroną rzutu karnego.

Z porażki z mocnym zespołem na początek przygotowań nie ma co robić tragedii, ale choć były pozytywy w tym meczu z naszej strony, to negatywów niestety było więcej. Indywidualne błędy zdarzają się zawsze, ale ich skala w naszym zespole jest niepokojąca i jest nad czym pracować. Na poprawę mamy miesiąc – 12 marca czeka nas pierwszy mecz ligowy rundy wiosennej w Grajewie z MOSP Białystok.

 

Skrót meczu w Kętrzynie: https://youtu.be/aqeoLSb3cGw

 

29.01.2022 Kętrzyn, boisko ze sztuczną nawierzchnią

GRANICA Kętrzyn – WARMIA Grajewo 3:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Bartłomiej Czerniakowski 13′, 2:0 Patryk Policha 35′, 3:0 Seweryn Strzelec 70′

 

WARMIA (skład wyjściowy): Święciński – Śleszyński, Tuzinowski, Edison, Nikolaichuk – Mikucki, Kossyk, Chmielewski, Hołtyn – Ołów, Kondratowicz

(II połowa): Sobolewski – Wileński, Mazurek, Edison (Tuzinowski), Nikolaichuk (Śleszyński)- Marczykowski, Bukowski, Kossyk (Chmielewski), Ołów, Kondratowicz (Hołtyn), Węgrzyn

 

EŁK

 

Plan przygotowań do wiosennych rozgrywek ligowych popsuł się w kolejnym tygodniu treningów. Zaplanowany na 5 lutego mecz kontrolny z MAZUREM Ełk został przez ełcki klub odwołany. MAZUR ponownie boryka się z problemami. W ostatnich dniach zrezygnował z funkcji szkoleniowca tego zespołu Paweł Sobolewski a kilku zawodników przerwało treningi. Otrzymaliśmy informację o problemach kadrowych ełczan zbyt późno, by znaleźć w zastępstwie inną drużynę do rozegrania sparingu.

 

OLECKO

 

W tej sytuacji następny mecz kontrolny WARMIA rozegrała w sobotę 12 lutego na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Olecku z CZARNYMI. Występujący w warmińsko – mazurskiej Lidze Okręgowej zespół gospodarzy, który rozegrał już dwa mecze kontrolne w okresie przygotowawczym (0:2 z MAZUREM Ełk i 0:1 z WIGRAMI II Suwałki), mimo ambicji  nie okazał się zbyt wymagającym przeciwnikiem. Nasz zespół, grający bez Randzio, Dzierzgowskiego, Zaniewskiego , Mikuckiego i Hołtyna wygrał wysoko 9:0.

 

W pierwszej połowie trzy gole dla WARMII zdobył Dawid Kondratowicz. Po jednym trafieniu zaliczyli Mateusz Tuzinowski (świetna „główka” po dośrodkowaniu Tuttasa) oraz Chmielewski, który wykończył kombinacyjną akcję naszego zespołu. W drugiej połowie zagrało kilku młodych zawodników i spisali się oni bardzo dobrze – kolejne cztery gole strzelili: Igor Duchnowski (kapitalna indywidualna akcja), 16-letni Bartosz Bukowski, a także Damian Węgrzyn i Kacper Śleszyński.

 

Skrót z meczu w Olecku: https://youtu.be/s07z1DjisxE

 

12.02.2022 Olecko, boisko ze sztuczną nawierzchnią 

CZARNI Olecko – WARMIA Grajewo 0:9 (0:5)

Bramki: 0:1 Dawid Kondratowicz 3′, 0:2 Mateusz Tuzinowski 19′, 0:3 Filip Chmielewski 34′, 0:4 Dawid Kondratowicz 35′, 0:5 Dawid Kondratowicz 38′, 0:6 Igor Duchnowski 65′, 0:7 Bartosz Bukowski 78′, 0:8 Damian Węgrzyn 86′, 0:9 Kacper Śleszyński 87′

 

CZARNI: Miliszewski – Cichocki, Kosiński, Wiktorzak, Szymanowski – Kułak, Głódź, Gdak, Wyszyński, Kosiński – Kozłowski

Grali także: Grygo, Chorąży, Karaś, Głowacki

 

WARMIA (I połowa): Sobolewski – Śleszyński, Edison, Tuzinowski, Nikolaichuk – Wójcicki, Kossyk, Chmielewski, zawodnik testowany – Kondratowicz, Tuttas

WARMIA (II połowa): Święciński – Wileński, Mazurek, Maliszewski, Krupa – Węgrzyn, zawodnik testowany (70′ Nikolaichuk), Chmielewski (70′ Śleszyński), Marczykowski – Bukowski, Duchnowski

 

Kolejny sprawdzian naszego zespołu odbędzie się w najbliższą sobotę w Augustowie a przeciwnikiem WARMII będzie miejscowa SPARTA – lider podlaskiej Ligi Okręgowej po rundzie jesiennej. W tym meczu powinni już wystąpić w naszym zespole po rehabilitacji Kamil Randzio i Tomasz Dzierzgowski oraz po przebyciu choroby Marcin Mikucki.