PODSUMOWANIE I PLANY

To była bardzo nieudana runda w wykonaniu piłkarzy WARMII Grajewo. Już przed sezonem było pewne, że w sezonie 2021/2022 podlaska IV liga będzie najmocniejsza od lat. Spadek z III ligi aż trzech zespołów – OLIMPII Zambrów, RUCHU Wysokie Mazowieckie i KS Wasilków, wysokie aspiracje ŁKS 1926 Łomża jasno określały to, które drużyny będą faworytami rozgrywek. Mimo wszystko z dużym optymizmem podchodziliśmy do tego sezonu. W przerwie letniej zespół został wzmocniony, zwłaszcza w newralgicznej dotąd linii środkowej. Przyjście do WARMII pomocników Pawła Zaniewskiego, Pavlo Nikolaichuka i Pawła Kossyka, bramkostrzelnego Łukasza Wojno oraz powrót Dawida Kondratowicza, dużo dobrej gry w przedsezonowych sparingach dawały sporo nadziei na dobrą rundę. Tak się jednak nie stało. WARMIA w 15 meczach zdobyła 17 punktów, wygrała 5 meczów, 2 zremisowała i przegrała aż 8 spotkań. Zespół zdobył 27 bramek tracąc 26. Ten bilans dał grajewianom dopiero 10 miejsce w tabeli rundy jesiennej. I choć strata do 6 miejsca to zaledwie 5 punktów, to i tak jest to miejsce które trudno zaakceptować.

 

NIEUDANA RUNDA JESIENNA

 

Na taki a nie inny wynik złożyło się kilka powodów, ale niestety najważniejszym z nich były kontuzje i urazy. Takiej rundy nie było od wielu lat. Jakby w grajewskiej szatni sam diabeł pozamiatał ogonem… Już po przedsezonowym sparingu z rezerwami JAGIELLONII na całą rundę wyeliminowani zostali dwaj zawodnicy, którzy mieli być główną siłą WARMII w rundzie jesiennej – Tomasz Dzierzgowski i Paweł Zaniewski. Zaraz po nich kontuzję barku odniósł Edison. Później było już tylko gorzej… Przykłady? Proszę bardzo. Z podstawowych zawodników aż w 5 meczach brakowało Arciszewskiego (uraz kolana i sprawy rodzinne), po połowie rundy z powodu trudności w pogodzeniu treningów z pracą odszedł z Klubu Domurat, niemal całą jesień borykali się z urazami Mikucki (nieobecny w 4 meczach, ale tylko 8 razy wychodził w pierwszej jedenastce) i Randzio (aż 9 meczów poza kadrą), 5 meczów z różnych powodów opuścił Tuzinowski. To już dotkliwy brak aż siedmiu spośród zawodników, którzy mieli być kluczowymi w tej rundzie. Braki kadrowe spowodowane kontuzjami trener Zawadzki próbował „łatać” młodzieżą – w zespole zadebiutował nawet 15-letni utalentowany Bartosz Bukowski a w kadrze meczowej, czy nawet w pierwszym składzie pojawiali się zawodnicy, którzy mieli na stałe grać w zespole rezerw. Łącznie jesienią wystąpiło aż 28 zawodników, co jest rekordem ostatnich lat. Pozbawieni często wsparcia kontuzjowanych, doświadczonych kolegów młodzi piłkarze pomimo ambitnych starań nie zawsze dawali radę na ligowych boiskach, ale na pewno zdobyli doświadczenie, które zaprocentuje.

Oto statystyka gry naszych zawodników:

 

    WYSTĘPY PEŁNE Z ŁAWKI CZAS ŻÓŁTE KARTKI CZERWONE KARTKI BRAMKI
1. KOSSYK PAWEŁ 15 13 0 1343 3 0 7
2. KONDRATOWICZ DAWID 15 12 0 1328 2 0 5
3. DA SILVA JUNIOR EDISON FERNANDES 14 13 0 1255 3 0 0
4. ŚLESZYŃSKI KACPER 14 13 0 1235 1 0 0
5. WOJNO ŁUKASZ 14 8 0 1221 0 0 7
6. CHMIELEWSKI FILIP 12 5 0 1017 2 0 0
7. ŚWIĘCIŃSKI FILIP 11 11 0 990 1 0 0
8. TUZINOWSKI MATEUSZ 10 7 1 766 4 0 0
9. HOŁTYN RAFAŁ 12 0 3 761 2 0 1
10. MIKUCKI MARCIN 11 3 3 760 2 0 1
11. NIKOLAICHUK PAVLO 15 1 5 729 3 1 1
12. DOMURAT ŁUKASZ 8 6 0 705 0 0 2
13. ARCISZEWSKI MARCIN 8 6 0 703 2 0 0
14. STANISZEWSKI ALBERT 10 2 6 400 0 0 0
15. KRUPA MACIEJ 6 3 2 350 0 0 0
16. RANDZIO KAMIL 6 2 3 334 0 0 0
17. WÓJCICKI KRYSTIAN 12 0 10 282 1 0 1
18. SOBOLEWSKI ŁUKASZ 3 3 0 270 1 0 0
19. JABŁOŃSKI DAWID 1 1 0 90 0 0 0
20. WĘGRZYN DAMIAN 6 0 6 75 0 0 1
21. KOSZCZUK WOJCIECH 1 0 0 66 0 0 0
22. MARCZYKOWSKI MATEUSZ 3 0 3 43 0 0 0
23. DUCHNOWSKI IGOR 2 0 2 40 0 0 0
24. KWIECIŃSKI KUBA 3 0 3 23 1 0 0
25. BUKOWSKI BARTOSZ 4 0 4 21 0 0 0
26. KUKLIŃSKI DOMINIK 2 0 2 15 0 0 0
27. DZIERZGOWSKI TOMASZ 1 0 1 6 0 0 0
28. OLSZYŃSKI PATRYK 1 0 1 3 0 0 0

 

Kluczowymi meczami tej rundy, które bardzo przyczyniły się do rozczarowującego wyniku były 4 spotkania. Pierwszy mecz rundy z MOSP w Białymstoku, który przegraliśmy 1:2 tracąc bramkę po fatalnym błędzie już w doliczonym czasie gry. Mecz w Grajewie z KRYPNIANKĄ – znów fatalny błąd obrony na początku meczu i końcowa porażka 2:3. Koszmarny występ w Grajewie ze SPARTĄ 1951 Szepietowo – przegrana 0:2. Do tego trzeba doliczyć też spotkanie z bardzo słabo prezentującym się w meczu z nami PROMIENIEM Mońki i tylko remis 1:1 w Grajewie. Wygrane w tych czterech spotkaniach dałyby nam 11 punktów więcej i piąte miejsce po rundzie jesiennej. Nawet pomimo tej plagi kontuzji, która dotknęła nasz zespół mogliśmy i …mieliśmy obowiązek zakończyć rundę na wyższym miejscu.

 

Kontuzje kluczowych piłkarzy, brak stabilizacji podstawowej jedenastki, problemy frekwencyjne na zajęciach treningowych (oprócz kontuzji praca, kwarantanny, sprawy rodzinne) to główne powody słabego wyniku. Ale nie wszystkie. Trudno przejść obojętnie wobec poziomu sędziowania w niektórych spotkaniach. Tylu narzekań na grajewskim stadionie na arbitrów, ile miało miejsce w tej rundzie dawno nie słyszano. A na wyjazdach było znacznie gorzej. Zaczęło się już w pierwszym meczu od nieuznanego gola Łukasza Domurata w meczu z MOSP. Niepodyktowany ewidentny karny w Michałowie i dla odmiany …podyktowana „jedenastka” z kapelusza w meczu z OLIMPIĄ Zambrów to tylko te najbardziej spektakularne i krzywdzące nasz zespół decyzje. Te i inne wpadki arbitrów można obejrzeć w skrótach ze spotkań WARMII na naszym YouTube’owym kanale. Nie można jednak zrzucać odpowiedzialności za końcowy wynik rundy na sędziów i kontuzje. Wszyscy – od Zarządu, przez sztab szkoleniowy do piłkarzy muszą mocno uderzyć się w piersi i wyciągnąć wnioski ze swoich błędów, które miały wpływ na taki a nie inny wynik. Przedstawiciele Zarządu spotkali się na omówieniu rundy z trenerem Leszkiem Zawadzkim, który niezwykle ambicjonalnie podchodzi do dalszej pracy w naszym Klubie, chcąc w rundzie wiosennej udowodnić, że jego praca szkoleniowa jest w stanie przynieść lepszy wynik niż ten osiągnięty jesienią. Trener Zawadzki nadal będzie pełnił funkcję szkoleniowca naszego zespołu. Potrzebujemy stabilizacji a nie corocznej zmiany trenera. Na spotkaniu zostały podjęte decyzje odnośnie zespołu i zasad dyscyplinujących zawodników, które już w styczniu Zarząd przedstawi drużynie. Wszystko w celu poprawy frekwencji na zajęciach treningowych i … miejsca w tabeli. Wciąż aktualne są słowa, które pisaliśmy na naszej stronie internetowej po meczu z TUREM: „Swoistym paradoksem jest jednak fakt, że tak kiepska runda przydarza się naszemu zespołowi wtedy, gdy ma stworzone wręcz cieplarniane jak na IV ligę warunki – brak jakichkolwiek zaległości finansowych wobec piłkarzy i zaopatrzenie w sprzęt sportowy na takim poziomie, jakiego nie zaznały w Klubie całe pokolenia zawodników. Warunki do treningu też na pewno są lepsze niż w poprzednich latach. Nie może być tak, że im lepiej tym… gorzej. Kontuzjami i absencjami z powodów zdrowotnych wszystkiego nie da się tłumaczyć. Zbyt wiele meczów przegraliśmy po prostu po słabej grze, niegodnej piłkarzy naszego Klubu.”

 

PRZYGOTOWANIA DO RUNDY WIOSENNEJ

 

Po zakończeniu rundy w Klubie nie zapadnięto w zimowy sen. Został opracowany plan przygotowań do rundy wiosennej. Zespół wznowi zajęcia 17 stycznia. W okresie przygotowawczym do startu ligi zaplanowanego na 12 marca WARMIA zagra  sześć meczów kontrolnych w następujących terminach:

 

29.01. GRANICA Kętrzyn w Kętrzynie

05.02. MAZUR Ełk w Ełku

12.02. CZARNI Olecko w Olecku

19.02. SPARTA Augustów w Augustowie

26.02. ROMINTA Gołdap w Ełku

05.03. NAREW Ostrołęka w Ostrołęce

 

Jak widać z powyższego planu staraliśmy się zorganizować mecze z zespołami, które są gospodarzami boisk ze sztuczną nawierzchnią, której bardzo nam brakuje w Grajewie. Z większych miejscowości w naszych okolicach nie ma takiego boiska tylko w Grajewie i Mońkach. Kolno, Ełk, Olecko, Łomża, Augustów, Zambrów, Mrągowo – tam funkcjonują pełnowymiarowe sztuczne nawierzchnie do gry w piłkę nożną.

 

ZMIANY KADROWE

 

Jak wiadomo meczem ze SPARTĄ 1951 Szepietowo pożegnał się z drużyną Marcin Arciszewski. Wobec odejścia w trakcie rundy Łukasza Domurata a wcześniej przerwania treningów przez Wojciecha Koszczuka wzmocnieniu wymaga defensywa naszego zespołu. W ostatnich dniach Zarząd porozumiał się z 23-letnim obrońcą, który ma za sobą niemal 100 występów w III lidze. Po załatwieniu wszelkich formalności transferowych zostanie on zawodnikiem naszego Klubu i wierzymy, że będzie dużym wzmocnieniem naszej – tracącej jesienią zbyt dużo goli – defensywy.

Trwają rozmowy w celu pozyskania do Klubu dwóch ofensywnych zawodników, w tym skrzydłowego. Więcej szczegółów będziemy mogli podać niebawem.

Po operacjach kolan rehabilitują się Tomasz Dzierzgowski i Paweł Zaniewski i bardzo wierzymy, że obaj wrócą do treningów w styczniu (Dzierzgowski) lub lutym/marcu (Zaniewski, którego operacja była dość skomplikowana). Niestety, najprawdopodobniej w przygotowaniach do rundy wiosennej nie weźmie udziału Łukasz Wojno. Zdobywca 7 goli w rundzie jesiennej rozpoczyna szkolenie przygotowawcze do pracy w straży pożarnej i wiąże się to z trzymiesięcznym wyjazdem. Więcej o ewentualnych zmianach kadrowych w zespole będzie wiadomo w styczniu.

 

KALENDARZ

 

W pierwszych dniach grudnia jak co roku wydany został oficjalny, trójdzielny kalendarz WARMII Grajewo w cenie 25 złotych.

Zakupu można dokonać w biurze Klubu, przy ul. Piłsudskiego 30 A po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 86 2723853). Istnieje możliwość wysyłki (w tym również za granicę) oraz bezpłatnego dowozu na terenie Grajewa a także wystawienia faktury VAT.

Kalendarz zawiera aktualne zdjęcie kadry zespołu oraz najważniejsze wydarzenia z historii Klubu.

W części kalendarzowej oznaczone są:

– nazwy miesięcy i dni w językach polskim, angielski, niemieckim i rosyjskim

– numeracja tygodni

– dni świąteczne

– imieniny

Zachęcamy do zakupu kalendarza i wsparcia Klubu. Oby dla wszystkich kibiców i sympatyków sportu ten kalendarz odmierzał w nowym roku 2022 same zdrowe i szczęśliwe dni!

 

Please follow and like us:
error